Tokio 2020 - Skoki do wody: 14-letnia Quan ze złotym medalem
Martin Rulsch/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 05.08.2021, 15:18

Zaledwie 14-letnia Hongchan Quan została złotą medalistką w rywalizacji kobiet na wieży 10-metrowej. Srebrny medal przypadł jej rodaczce Yuxi Chen, a brązowy krążek wywalczyła Melissa Wu.

Kilka godzin przed finałem został rozegrany półfinał, który pewnie wygrała Hongchan Quan. Młoda Chinka prowadziła od pierwszej do ostatniej kolejki, wykonując po drodze między innymi 3 1/2 salta delfina w pozycji kucznej. Z kolei na drugiej pozycji także jedna zawodniczka utrzymywała się na niej od początku do końca półfinału, a tą skoczkinią była Yuxi Chen. Trzecie miejsce zajęła Delaney Schnell, która do pierwszej Quan straciła aż 72 punkty. Lekkim zaskoczeniem mógł być brak awansu dla Meaghan Benfeito.

Z kolei w wielkim finale swoją dominację potwierdziła Hongchan Quan. 14-letnia Chinka aż za trzy swoje próby otrzymała najwyższa możliwą notę, odpowiadającą danemu skokowi. 96 punktów uzyskała za 3 1/2 salta delfina w pozycji kucznej, 2 salta tyłem ze stania na rękach z 1 1/2 śruby oraz 2 1/2 salta w tył z 1 1/2 śruby w pozycji łamanej. Ostatecznie Quan za swoje skoki otrzymała kosmiczną notę 466,20 punktu. Srebrny medal wywalczyła tylko rok starsza od triumfatorki Yuxi Chen, która swojej koleżance kroku dotrzymała tylko w pierwszej kolejce, a później już tylko utrzymywała pewne drugie miejsce. Bardziej wyrównana była walka o najniższy stopień podium, o który rywalizowały Melissa Wu oraz Gabriela Agundez Garcia. Ostatecznie po wykonaniu 2 1/2 salta w tył z 1 1/2 śruby w pozycji łamanej zdobyła Wu. Australijka do Quan straciła blisko 100 punktów, co pokazuje jak bardzo Chinka zdominowała konkurs.