Tokio 2020 - Zapasy: Roksana Zasina w repesażu, Kamil Rybicki poza rywalizacją

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 05.08.2021, 17:40

W czwartkowej rywalizacji na tokijskich matach wystąpiło dwóch reprezentantów Polski. Po ćwierćfinałowej porażce z Japonką Mayu Mukaidą do repesażu kategorii do 57 kilogramów weszła Roksana Zasina. Na pierwszej walce swój udział w igrzyskach zakończył Kamil Rybicki. Polak przegrał z Amr Redą Hussenem i uplasował się na 13. pozycji w stylu wolnym w kategorii do 74 kilogramów.

W sesji porannej obserwowaliśmy zmagania zapaśniczek w kategorii do 53 kilogramów oraz wolniaków w kategorii do 74 oraz do 125 kilogramów. Swoją premierową walkę w igrzyskach zwyciężyła Roksana Zasina. 32-letnia zawodniczka po zaciętym starciu okazała się lepsza od Kazaszki Tatjany Achmetowej. Polka miała znacznie mniej szczęścia w ćwierćfinale, w którym wyraźnie uległa faworyzowanej Japonce Mayu Mukaidzie.  Dosyć szybko z walką o złoty medal w tej kategorii wagowej pożegnała się brązowa medalistka z mistrzostw świata 2019 Hinduska Vinesh Vinesh, która w ćwierćfinale uległa Białorusince Vanesie Kaladzinskayi. W swojej pierwszej walce w kategorii do 74 kilogramów Kamil Rybicki rywalizował z Egipcjaninem Amr Redą Hussen. Afrykański zapaśnik zdominował naszego reprezentanta i triumfował 6:1. W ćwierćfinale egipski zawodnik przegrał z Kazachem Danijarem Kajsanowem, zamykając Polakowi drogę do repesażu. W kategorii do 125 kilogramów po swojej pierwszej walce o finale musiał zapomnieć mistrz Azji z 2020 roku Kazach Jusup Batirmurzajew. Utytułowany zawodnik prowadził z Niemcem Gennadij Cudinoviciem już 10:2, jednak popełnił błąd, po którym rywal położył go na łopatki, eliminując z zawodów.

Podczas sesji wieczornej zostały rozegrane starcia półfinałowe zapaśniczek w kategorii do 53 kilogramów. Japońska zawodniczka Mayu Mukaida, która wyeliminowała w ćwierćfinale Roksanę Zasinę, pokonała Mongołkę Bolortuyę Bat-Ochyrin. Dzięki temu polska zawodniczka otrzymała szansę udział w repesażu, w którym zmierzy się z Kamerunką Joseph Essombe. Oprócz walk półfinałowych odbyły się również starcia medalowe zapaśniczek w kategorii do 57 kilogramów oraz zapaśników w stylu wolnym w kategorii do 57 oraz 86 kilogramów. Mistrzynią olimpijską w kategorii do 57 kilogramów została Japonka Risako Kawai, która w finale pokonała Białorusinkę Irynę Kuraczkinę. Na najniższym stopniu podium uplasowały się Amerykanka Helen Maroulis oraz Bułgarkę Ewelina Nikołowa. Wśród wolniaków w kategorii do 57 kilogramów najlepszy okazał się reprezentant Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Zawur Ugujew. Drugie miejsce zajął Hindus Kumar Ravi, a brązowe medale wywalczyli Kazach Nurislam Sanajew i Amerykanin Thomas Gilman. Trzeci medal podczas trwających igrzysk wywalczył reprezentant San Marino. Po dwóch krążkach w strzelectwie brązowy medal dla włoskiej enklawy w kategorii do 86 kilogramów zdobył Myles Amine, współdzieląc trzecie miejsce z Rosjaninem Arturem Najfonowem. Złotym medalistą w tej kategorii wagowej został Amerykanin David Taylor, który w walce finałowej pokonał irańskiego mistrza świata z 2017 i 2019 roku Hassana Yazdanicharatiego.

Luisa Valverde (ECU) [3] - Maria Prevolaraki (GRE) 11-4

Bolortuyaa Bat-Ochyrin (MGL) - Rckaela Aquino (GUM) 4-0 zwycięstwo Bat-Ochyrina przez upadek
Roksana Zasina (POL) - Tatjana Achmetowa (KAZ) 3-2
Mayu Mukaida (JPN) [2] - Joseph Essombe (CMR) 10-0

Ćwierćfinały:

Vanesa Kaladzinskaya (BLR) - Vinesh Vinesh (IND) [1] 9-3 zwycięstwo Kaladzinskayi przez upadek

Amr Reda Hussen (EGY) - Kamil Rybicki (POL) 6-1
Danijar Kajsanow (KAZ) [2] - Keisuke Otoguro (JPN) 2-2 zwycięstwo Kajsanowa przez upadek

Lkhagvagerel Munkhtur (MGL) - Dzianis Chramiankow (BLR) 8-4
Gennadij Cudinović (GER) - Jusup Batirmurzajew (KAZ) [2] 2-10 zwycięstwo Cudinovicia przez upadek

Helen Maroulis (USA) - Khongorzul Boldsaikhan (MGL) 11-0

Ewelina Nikołowa (BUL) - Waleria Kobłowa (ROC) 5-0 zwycięstwo Nikołowej przez upadek

Finał:

Risako Kawai (JPN) [1] - Iryna Kuraczkina (BLR) [3] 5-0

Rywalizacja mężczyzn w stylu wolnym w kategorii do 57 kilogramów:

Repesaże:

Georgi Wangełow (BUL) - Oscar Tigreros (COL) 13-4 zwycięstwo Wangełowa przez upadek
Thomas Gilman (USA) - Gulomjon Abdullajew (UZB) 11-1

Nurislam Sanajew (KAZ) - Georgi Wangełow (BUL) 5-1

Thomas Gilman (USA) - Reza Atrinagharchi (IRI) 9-1