Tokio 2020 - Hokej na trawie: Holenderki mistrzyniami!

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 06.08.2021, 14:03

Ostatnie rozstrzygnięcia zapadły dziś w hokeju na trawie. W turnieju kobiet triumfowały Holenderki, pokonując w finale Argentynę 3:1. Brązowe medale dla Brytyjek, które pokonały Indie 4:3.

Skład finału nie był zaskoczeniem, zagrały w nim dwie drużyny od wielu lat należące do ścisłej światowej czołówki. Wszystko co ważne w tym meczu zdarzyło się w drugiej kwarcie. To wtedy Holenderki wręcz znokautowały swoje rywalki, aplikując im trzy bramki. Najpierw po rzucie rożnym piłkę do bramki skierowała Margot van Geffen, po trzech minutach podwyższyła także z rzutu rożnego Caia van Maasakker, a dzieła zniszczenia dopełniła w 29 minucie ponownie Maasakkler, także ze stałego fragmentu gry. Argentynki tuż przed przerwą zdołały jeszcze strzelić honorową bramkę za sprawą Agustiny Gorzelany. W drugiej połowie drużyna z Ameryki osiągnęła sporą przewagę, ale nie przełożyło się to na zdobycze bramkowe. Holenderki obroniły przewagę i zasłużenie sięgnęły po złoto.

W meczu o brąz zagrały Brytyjki i Hinduski. To było interesujące, zacięte spotkanie z dużą liczbą bramek, okazji bramkowych i sytuacją zmieniająca się jak w kalejdoskopie. Lepiej zaczęły Brytyjki, które po 25 minutach gry prowadziły 2:0 po celnych uderzeniach Eleny Rayer i Sarah Robertson. Jednak przez kolejne pięć minut sytuacja całkowicie się odwróciła. Hinduski strzeliły trzy bramki, w tym dwa Gurjit Kaur z rzutów rożnych i Vandana Katariya z akcji i na długą przerwę schodziły prowadząc 3:2. Brytyjki jednak szybko otrząsnęły się z szoku i w 35 minucie po bramce Holie Pearne-Webb było już 3:3. Na 12 minut przed końcem przy osłabieniu drużyny Indii Brytyjki wykorzystały rzut karny rożny - bramkę zapisała na swoim koncie Grace Baldson. Hinduski w ostatnich 10 minutach postawiły wszystko na jedną kartę, ale wyrónać nie zdołały.

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.