Tokio 2020 - Pięciobój nowoczesny: French z tytułem, Maliszewska 20.

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 06.08.2021, 13:35

Brytyjka Kate French zdobyła tytuł mistrzyni olimpijskiej w pięcioboju nowoczesnym. Anna Maliszewska zajęła 20. miejsce.To były zawody pełne zwrotów akcji.

Wszystkie dzisiejsze konkurencje odbywały się na Tokyo Stadium, przygotowanym specjalnie pod rywalizację pięcioboistek i pięcioboistów. Wybudowano tam tymczasowy 25-metrowy basen, parkur, podium do walk szermierczych i oczywiście trasę do kombinacji. Dzięki temu przebieg zawodów był szybszy i przyjemniejszy w odbiorze. Za trzy lata w Paryżu pięciobój jeszcze bardziej się zmieni. Rozegrany zostanie nie tylko na jednym obiekcie, ale część finałowa ma się zamknąć w czasie 90 minut. Będzie na co popatrzeć.

Tymczasem w pierwszej konkurencji dnia, pływaniu na 200 metrów stylem dowolnym najlepszy czas uzyskała zgodnie z przewidywaniami Gulnaz Gubaydullina. Rosjanka uzyskała czas 2:07.31, co jest nowym rekordem olimpijskim. Druga była Węgierka Michelle Gulyas z czasem 2:07.48, a trzecia Francuzka Elodie Clouvel - 2.07.51. Anna Maliszewska zbliżyła się do rekordu życiowego, ale czas 2:17.23 dał jej dopiero 26. miejsce w konkurencji.

W rundzie bonusowej szermierki Anna Maliszewska nie zdobyła dodatkowego punktu, przegrała z Włoszką Eleną Micheli. Właśnie ta zawodniczka zyskała najwięcej na dodatkowych walkach na szpady. Po dwóch konkurencjach na prowadzeniu była Annika Schleu z Niemiec, która miała na koncie 551 punktów. Druga była Rosjanka Uliana Bataszowa (527), a trzecia Koreanka Kim Sehee (524). Anna Maliszewska zajmowała 16. miejsce z dorobkiem 484 punktów.

Przed konkursem jeździeckim nad tokijskim stadionem rozpadał się deszcz, co bardzo utrudniło zawodniczkom występ. Wiele z nich miało ogromne kłopoty z przygotowanymi przez organizatorów końmi i trudnym technicznie parkurem. Wśród nich znalazła się niestety Anna Maliszewska, która po dwóch wyłamaniach, dwóch zrzutkach i istotnym przekroczeniu limitu czasowego otrzymała 66 punktów karnych i ukończyła konkurencję na odległym miejscu. Na czysto parkur przejechały Laura Adauskaite, Gintare Venckauskaite, blisko maksymalnego wyniku była Brytyjka Kate French i Australijka Marina Carrier.

Do kombinacji jako pierwsza ruszyła Bataszowa, za nią Kim Sehee, a trzecia Sarolta Kovacs. Maliszewska wybiegła na trasę dopiero jako 28 ze stratą blisko 2 minut do liderki. Po emocjonującej końcówce na metęjako pierwsza wpadła Kate French, która minimalnie wyprzedziła mistrzynię z Londynu, Litwinkę Laurą Adauskaite. Walkę o brąz wygrała Węgierka Sarolta Kovacs. Anna Maliszewska pobiegła i strzelała bardzo dobry, miała ósmy wynik kombinacji, co pozwoliło na awans na 20. miejsce.