Tokio 2020 - Kolarstwo torowe: siostry Pikulik szóste w historycznym madisonie

• Data publikacji: 06.08.2021, 12:10

Daria i Wiktoria Pikulik zajęły szóste miejsce w pierwszym w historii igrzysk olimpijskich finale madisona. Triumfowały Brytyjki Laura Kenny i Katie Archibald. Mistrzem olimpijskim w sprincie został Harrie Lavreysen.

Madison kobiet

Zawody w tej konkurencji odbyły się po raz pierwszy w historii igrzysk olimpijskich. Wśród mocnej obsady na starcie stanęły siostry - Daria i Wiktoria Pikulik. Reprezentantki Polski na drugim lotnym finiszu liczącego 120 okrążeń wyścigu zajęły czwarte miejsce i zdobyły punkt. Niestety, na 70 rund przed metą Wiktoria Pikulik brała udział w kraksie, w której leżała także Holenderka i Belgijka. Polki wróciły do rywalizacji i wywalczyły kolejny punkt na siódmej premii. Najlepsze na finiszach były Laura Kenny i Katie Archibald z Wielkiej Brytanii, które dodatkowo z Dunkami i Rosjankami na 20 okrążeń przed metą nadrobiły okrążenie. W międzyczasie polski duet zdobył trzeci punkt. Kolejne sześć oczek siostry Pikulik wywalczyły na mecie i z dorobkiem dziewięciu punktów zakończyły rywalizację na szóstym miejscu. Wygrały Brytyjki z niesamowitym wynikiem 78 punktów. Podium uzupełniły Amalie Dideriksen i Julie Leth z Danii (35 pkt.) oraz Gulnaz Katuncewa i Maria Nowolodskaja z Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (26 pkt.).

Sprint mężczyzn

Niestety, już przed Polaków toczyła się decydująca walka o medale w sprincie indywidualnym. Zgodnie z przewidywaniami nie było mocnych dla Holendrów. Jeffrey Hoogland w półfinale wygrał 2:0 z Denisem Dmitriewem (Rosyjski Komitet Olimpijski), a Harrie Lavreysen w takim samym stosunku z Jackiem Carlinem (Wielka Brytania). Tym samym o tytuł mistrza olimpijskiego rywalizowali dwaj reprezentanci Holandii. W pierwszym wyścigu lepszy okazał się Hoogland. Był blisko zaskoczenia swojego rodaka w drugim biegu, ale Lavreysen odrobił straty i minimalnie wygrał, doprowadzając do remisu. W decydującym wyścigu lepszy zdecydowanie okazał się Harrie Lavreysen i to on wywalczył złoty medal. Brąz zdobył Jack Carlin po zwycięstwie 2:0 z Denisem Dmitriewem.

Sprint kobiet

Sprint indywidualny mężczyzn dobiegł końca, ale rozpoczęły się zmagania w tej samej konkurencji kobiet. Niestety, już w kwalifikacjach ze startu lotnego na 200 metrów odpadły Urszula Łoś i Marlena Karwacka. Pierwsza z nich (11,047) zajęła 25. miejsce, a druga (11,083) była 26. Polskie sprinterki uplasowały się tuż za grupą zawodniczek, które awansowały do 1/32 finału. Przepustkę do 1/8 finału wywalczyły: Lea Sophie Friedrich (Niemcy), Kelsey Mitchell (Kanada), Emma Hinze (Niemcy), Mathilde Gros (Francja), Lauriane Genest (Kanada), Olena Starikowa (Ukraina), Shanne Braspenninckx (Holandia), Katy Marchant (Wielka Brytania), Wai Sze Lee (Hongkong), Tianshi Zhong (Chiny), Ellesse Andrews (Nowa Zelandia) i Anastazja Wojnowa (Rosyjski Komitet Olimpijski).