Tokio 2020 - Siatkówka plażowa: April Ross i Alix Klineman mistrzyniami olimpijskimi

• Dodał: Łukasz Nocuń
  • Data publikacji: 06.08.2021, 11:15

Reprezentantki Stanów Zjedoczonych April Ross i Alix Klineman wywalczyły złoty medal olimpijski w siatkówce plażowej. W finale wygrały z Australijkami Mariafe Artacho del Solar i Taliqua Clancy 2:0 (21:15, 21:16).

Finałowy mecz miał jednostronny przebieg. Niepokonane w turnieju Amerykanki Ross i Klineman od pierwszej akcji zdominowały rywalizację. Po serii świetnych zagrywek Ross objęły prowadzenie 5:1. Wypracowana na starcie przewaga wystarczyła do zapisania na swoim koncie premierowego seta. Drugi set także rozpoczął się po myśli Amerykanek. Sporo błędów własnych Australijek sprawiło, że duet Ross/Klineman szybko odskoczył na siedem oczek. Podobnie jak w pierwszej odsłonie, także i w drugiej ta różnica okazałą się dla siatkarek z Antypodów nie do zniwelowania. Ostatecznie Amerykanki wygrały finał 2:0 (21:15, 21:16). Dla Ross to trzeci krążek olimpijski, dzięki któremu skompletowała swoją medalową kolekcję. W Londynie w 2012 roku razem z Jennifer Kessy wywalczyły srebro, a pięć lat temu z Kerri Walsh Jennings brąz.

Mariafe Artacho/Taliqua Clancy (Australia) - April Ross/Alix Klineman (Stany Zjednoczone) 0:2 (15:21, 16:21)

W meczu o brązowy medal zmierzyły się duety Graudina/Kravcenoka oraz Verge-Depre/Heidrich. Emocji nie zabrakło tylko w pierwszej partii. Łotyszki musiały przez większą tego seta gonić rywalki. W końcówce były blisko doprowadzenia do remisu, ale minimalnie na zagrywce pomyliła się Tina Graudina. Szwajcarki wygrały tę odsłonę 21:19. W drugim secie Szwajcarki grały jednak o poziom wyżej. W efekcie ich zwycięstwo było niezagrożone. Dla duetu Verge-Depre/Heidrich brązowy medal olimpijski to największy sukces w karierze.

Tina Graudina/Anastasija Kravcenoka - Anouk Verge-Depre/Joana Heidrich 0:2 (19:21, 15:21)