Tokio 2020 - Piłka ręczna: Rosjanki powalczą o obronę tytułu mistrzyń olimpijskich!

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 06.08.2021, 15:46

W drugim półfinale olimpijskiego turnieju szczypiornistek doszło do starcia Norweżek z reprezentantkami Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Pomimo tego, że Rosjanki bronią mistrzostwa olimpijskiego wywalczonego w Rio de Janeiro, to skandynawski zespół był stawiany przed tym meczem w roli faworyta. Ekipa prowadzona przez Aleksieja Aleksiejewa zaprezentowała dobrą grę i sprawiła niespodziankę, wygrywając 27:26. O drugie mistrzostwo olimpijskie z rzędu Rosjanki powalczą z Francuzkami, które w starciu półfinałowym pokonały Szwedki 29:27.

Norwesko-rosyjska konfrontacja rozpoczęła się lepiej dla reprezentantek Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Po skutecznych rzutach Anny Wiachirewej oraz Darii Dmitriewej podopieczne Aleksieja Aleksiejewa prowadziły 2:0. Skandynawki szybko doprowadziły do remisu, a w kolejnym fragmencie trwała niezwykle zacięta rywalizacja. W 14. minucie Anna Sen została ukarana czerwoną kartką po niesportowym ataku na Norę Mork. Zawodniczka, która stanowiła o sile rosyjskiej defensywy musiała opuścić parkiet. Po pierwszym kwadransie na tablicy wyników widniał rezultat 6:6. Później norweskie szczypiornistki miały wiele okazji, żeby odskoczyć przeciwniczkom, jednak raziły nieskutecznością. Z kolei Rosjanki utrzymywały kontakt z rywalkami dzięki znakomitej postawie Jekateriny Iliny. Niewykorzystane szanse zemściły się na Norweżkach w końcówce pierwszej połowy. Od stanu 11:11 rosyjski zespół zanotował dobrą serię i na półmetku rywalizacji prowadził 14:11.

Na początku drugiej połowy Norweżki ruszyły do odrabiania strat. W 34. minucie po rzucie karnym wykorzystanym przez Norę Mork przewaga Rosjanek stopniała do jednej bramki (15:14). Wydawało się, że faworyzowane Skandynawki przejmą inicjatywę. Natomiast dobrze dysponowane reprezentantki Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego zdobyły pięć bramek z rzędu i w 42. minucie na tablicy wyników widniał rezultat 22:16 na korzyść mistrzyń olimpijskich z Rio de Janeiro. Norweżki nie złożyły broni i dzięki trzem skutecznym rzutom Nory Mork doprowadziły do wyniku 22:19. W 51. minucie wskutek bramki Poliny Kuzniecowej ekipa prowadzona przez Aleksieja Aleksiejewa odbudowała przewagę (25:20). W kolejnym fragmencie rosyjskie szczypiornistki miały spore problemy ze skutecznym wykańczaniem akcji, co skrzętnie wykorzystały Norweżki, niwelując różnicę do dwóch trafień (25:23). Podopieczne Thorira Hergeirssona do samego końca walczyły o awans do finału olimpijskiego, jednak Rosjanki utrzymały przewagę do ostatniej syreny, triumfując 27:26.

O tytuł mistrzyń olimpijskich reprezentantki Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego powalczą z Francuzkami (8 sierpnia, 8:00). Natomiast w meczu o brązowy medal Norweżki zmierzą się ze Szwedkami (8 sierpnia, 4:00).

Norwegia - Rosyjski Komitet Olimpijski 26:27 (11:14)
Norwegia: Si. Solberg, Lunde - Mork 10, Skogrand 4, Sa. Solberg 3, Kristiansen 3, Oftedal 2, Reistad 2, Frafjord 1, Brattset 1, Tomac, Jacobsen, Breistoel, Herrrem.

Rosyjski Komitet Olimpijski: Sedojkina, Kalinina - Wiachirewa 9, Makiejewa 4, Ilina 4, Wedechina 3, Dmitriewa 2, Managarowa 2, Kuzniecowa 2, Bobrownikowa 1, Sen, Gorszkowa, Skorobogaczenko, Fomina.