Tokio 2020 - Lekkoatletyka: złoto Jepchirchir w maratonie, Nadolska czternasta
Matthew Selly/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 07.08.2021, 03:20

Peres Jepchirchir wywalczyła złoty medal w maratonie kobiet. Srebro zdobyła Brigid Kosgei, a brąz Amerykanka Molly Seidel. Najlepsza z Polek Karolina Nadolska zajęła 14. miejsce.

Peres Jepchirchir, będąca mistrzynią świata w półmaratonie w czołówce wyścigu utrzymywała się od samego początku rywalizacji. Największą rywalką Kenijki w walce o złoto była rekordzistka świata Brigid Kosgei. Ostatecznie w na końcowej fazie rywalizacji Jepchirchir zostawiła z tyłu koleżankę z reprezentacji i zdobyła złoty medal z czasem 2:27.20. Srebrna Kosgei do Jepchirchir straciła 16 sekund. Brązowy medal wywalczyła Molly Seidel. Amerykanka jako jedyna przez bardzo długi czas była w stanie utrzymać tempo Kenijek, ale przed 40. kilometrem już nie wytrzymała i musi zadowolić się brązowym medalem.

W maratonie na trasie mieliśmy okazję oglądać trzy reprezentantki Polski. Najlepiej z nich zaprezentowała się Karolina Nadolska, która zajęła niezłą 14. pozycję z blisko pięcioma minutami straty do złotej medalistki. Nadolska dobrze przebiegła drugą część trasy, ponieważ w połowie dystansu była 39. Aleksandra Lisowska na mecie zameldowała się na 35. pozycji, a Angelika Mach uplasowała się na 59. lokacie.