Tokio 2020 - Skoki do wody: złoty Cao na zakończenie zmagań
Martin Rulsch/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 07.08.2021, 09:35

Ostatnią rozegraną konkurencją w skokach do wody podczas igrzysk w Tokio był finał mężczyzn na wieży 10-metrowej. Mistrzem olimpijskim został Yuan Cao. Srebro wywalczył Jian Yang, a brąz Tom Daley.

W porannym półfinale oczywiście dwa pierwsze miejsca zajęli Chińczycy. Pierwszy był Yuan Cao, a drugi Jian Yang. Trzecie miejsce z dużą stratą zajął Aleksandr Bondar. O awans musiał mocno walczyć Oleksij Sereda. Młody Ukrainiec przez fatalne zaprezentowanie 3 1/2 salta Auerbacha w pozycji kucznej po czterech kolejkach zajmował dopiero 14. miejsce, ale w dwóch ostatnich seriach się spiął i był 6. Lekkim zaskoczeniem mogło być odpadnięcie w półfinale dobrze dysponowanego w Tokio Nathana Zsombora-Murray'a, który był 13., a do awansu zabrakły mu niecałe cztery punkty.

W finale Chińczykom trudne warunki sprawił Tom Daley. Brytyjczyk znakomicie się spisywał i po trzech kolejkach prowadził z minimalną przewagą nad Yuanem Cao. Na swoje nieszczęście Daley troszeczkę słabiej wykonał 3 salta tyłem ze stania na rękach, a Cao świetnie zaprezentował 2 salta tyłem ze stania na rękach z 2 1/2 śruby, co cało mu wtedy blisko 16 punktów przewagi nad Daley'em. W kolejnych kolejkach Cao wciąż bardzo dobrze skakał i został mistrzem olimpijskim. Dla niego jest to trzeci złoty medal olimpijski. Srebrny medal wywalczył jego rodak Jian Yang, który do kolegi z chińskiej kadry stracił tylko 1,95 punktu po fantastycznym wykonaniu 4 1/2 salta w przód w pozycji łamanej w ostatniej kolejce. Dwa pierwsze miejsca dla Chin pokazują jak bardzo ten kraj zdominowa skoki do wody. Na osiem rozegranych konkurencji aż siedem razy na najwyższym stopniu podium stał ktoś z kadry Chin. Ostatecznie na najniższym stopniu podium stanął Tom Daley.