Tokio 2020 - Koszykówka: brąz dla Francuzek, Serbki bez medalu

• Data publikacji: 07.08.2021, 10:53

Francuzki zakończyły na trzecim miejscu turniej koszykarski podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Trójkolorowe zrewanżowały się Serbkom za porażkę w finale mistrzostw Europy, wygrywając w meczu o brązowy medal 91:76.

Mecz o trzecie miejsce odbył się już następnego dnia po półfinałach. W 1/2 finału Serbia przegrała ze Stanami Zjednoczonymi, a Francja z Japonią. Tym samym o brązowy medal był rewanż za niedawny finał Eurobasketu, w którym lepsze były Serbki. Stawką dzisiejszego spotkania było więc również miano najlepszej europejskiej drużyny na turnieju w Tokio.

Lepszy początek meczu zanotowały Francuzki, które prowadziły 9:4. Od stanu 10:14 reprezentacja Serbii zaliczyła serię 9:0. Od tego momentu to Serbki były na prowadzeniu, na koniec pierwszej kwarty - 23:19. W drugiej części gry prowadzenie przejęły Francuzki. Wygrały tę odsłonę gry 24:17 i na przerwę schodziły z rezultatem 43:40. W trzeciej kwarcie Trójkolorowe grały jeszcze pewniej. Po rzucie za trzy punkty genialnie grającej Marine Fauthoux Francja zdobyła dwucyfrową przewagę - 63:52.

W trakcie czwartej kwarty Francuzki miały nawet blisko 20 punktów zapasu. Serbki widząc, że zaczynają tracić szansę na brązowy medal, rozpoczęły niwelować różnicę. Na ponad trzy minuty przed końcem przegrywały jedynie 71:78. Francuzki odpowiedziały i pewnie utrzymały prowadzenie do samego końca. Dzięki trójkom Gabby Williams i Marine Johannes w ostatniej minucie wygrały 91:76. Tym samym zdobyły brązowy medal. Williams dla reprezentacji Francji zdobyła 17 punktów, a siedem oczek więcej dla Serbii rzuciła Yvonne Anderson.

Serbia - Francja 76:91 (23:19, 17:24, 16:24, 20:24)