Tokio 2020 - Lekkoatletyka: Aniołki Matusińskiego ze srebrnym medalem
Filip Bossuyt / Wikimedia Commons

• Dodał: Mateusz Kirpsza
  • Data publikacji: 07.08.2021, 14:35

Żeńska sztafeta 4x400 m wywalczyła srebrny medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Polki w składzie Natalia Kaczmarek, Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan oraz Justyna Święty-Ersetic przecięły linię mety jako drugie z czasem 3:20.53, czyli nowym rekordem kraju. Jest to pierwszy medal tej sztafety na igrzyskach, pomimo wielu sukcesów na europejskich i światowych czempionatach.

W porównaniu do biegu półfinałowego nastąpiła jedna zmiana w składzie sztafety. Annę Kiełbasińską, która otwierała zmagania, zastąpiła półfinalistka rywalizacji indywidualnej Natalia Kaczmarek. Polki zostały ustawione na czwartym torze obok groźnej drużyny z Jamajki. Przed finałowym starem głównymi rywalkami naszej sztafety wydawały się Holenderki, Jamajki, Amerykanki oraz Brytyjki. Faworytkami do złota były jednak zawodniczki z USA w składzie Sydnet McLaughlin, Allyson Felix, Dalilah Muhammad oraz Athing Mu.

Jako pierwsza w sztafecie polskiej wystartowała Natalia Kaczmarek. Zadanie miała jedno, narzucić sobie wysokie tempo i oddać pałeczkę Idze Baumgart-Witan w pierwszej trójce. Perfekcyjnie zostało wykonane, gdyż przy zejściu Polki były tuż za Amerykankami. Na drugiej zmianie Iga nie odpuszczała fenomenalnej Allyson Felix, lecz ukończyła swoją część na drugim miejscu. Bardzo pewnie pobiegła Małgorzata Hołub-Kowalik, która nie pozwoliła się dogonić Jamajce oraz Kanadyjce. Dalilah Muhammad odbiegła jednak na kilkanaście metrów przed Polką i pewnie na ostatnią zmianę wyprowadziła Athing Mu. W naszej sztafecie na ostatnie 400 metrów wybiegła Justyna Święty-Ersetic. Poprowadziła bieg w swoim stylu. Pozwoliła dogonić się rywalkom, lecz na ostatniej prostej zaczęła oddalać się od nich w piorunującym tempie. Ostatecznie Polki finiszowały na mecie na drugim miejscu z nowym rekordem kraju 3:20.53. Złoto przypadło fenomenalnym zawodniczkom z USA (3:16.85), a brąz Jamajkom (3:21.24), które wyprzedziły Kanadyjki o pół sekundy. Tym samym Polska zdobyła dziewiąty medal w lekkoatletyce, czyli najwięcej w historii naszych startów na igrzyskach.