Tokio 2020 - Piłka ręczna: rewanż za Rio, Francja ze złotem

• Data publikacji: 07.08.2021, 15:33

Reprezentacja Francja zdobyła tytuł mistrzów olimpijskich w piłce ręcznej na igrzyskach w Tokio. Francuzi w wielkim finale wygrali 25:23 z Duńczykami, rewanżując się za najważniejszy mecz olimpijskiego turnieju w Rio de Janeiro.

Podobnie jak w Rio de Janeiro, w finale turnieju piłki ręcznej zmierzyły się reprezentacje Francji i Danii. Trójkolorowi liczyli na rewanż na mecz o złoty medal pięć lat temu. Na turnieju w Tokio obydwa zespoły przegrały tylko po jednym meczu. Początek spotkania był wyrównany. Dopiero w 14. minucie Francuzi zdobyli dwie bramki przewagi - 6:4. Pięć minut później po trafieniu Michaela Guigou mieli już trzy trafienia zapasu. Potem francuskiej drużynie przydarzył się kilkuminutowy przestój, przez co obrońcy tytułu zbliżyli się na jedną bramkę. Francuzi odpowiedzieli trzema trafieniami, a do przerwy prowadzili 14:10.

Po zmianie stron Duńczycy nie potrafili odpowiedzieć na świetną grę Francuzów, którzy powiększyli przewagę do pięciu bramek. Na 12 minut przed końcem serii trzech bramek obrońcy tytułu przegrywali zaledwie 21:22. Wyrównujący gol jednak nie padł, a reprezentanci Danii mieli na to szansę w ostatniej akcji meczu. Jednak na dziesięć sekund przed końcem stracili piłkę w ataku, a Ludowic Fabregas, rzucając do pustej bramki, ustalił wynik końcowy finału na 25:23. Duńczycy muszą zadowolić się srebrnym medalem mimo dziewięciu goli Mikkela Hansena.

Francja - Dania 25:23 (14:10)