Tokio 2020 - Koszykówka: genialny Mills prowadzi Boomers do medalu

• Dodał: Łukasz Nocuń
  • Data publikacji: 07.08.2021, 15:48

Patty Mills poprowadził Australię do największego sukcesu w historii występów tej reprezentacji na igrzyskach olimpijskich. Koszykarze z Antypodów w meczu o brązowy medal pokonali Słoweńców 107:93.

Słowenia oraz Australia to dwie ekipy, które do półfinałów były niepokonane i miały aspiracje aby zdetronizować Amerykanów. W ostatnim starciu o stawkę górą byli Europejczycy 90:80, a było to podczas mundialu w 2014 roku. Mecz o brąz zapowiadał się zatem niezwykle interesująco.

Początek pojedynku należał do Australijczyków. Po trzech minutach prowadzili 9:2, ale Słoweńcy odpowiedzieli serią 15:4. Ostatnie akcje pierwszej kwarty należały jednak do Boomers. W głównej mierze dzięki postawie Patty Millsa wygrali tę odsłonę jednym punktem.

Przez większość drugiej kwarty trwała wyrównana walka. Po pięciu minutach minimalnie z przodu byli Australijczycy. W końcówce tej kwarty zarysowywała się jednak coraz większa przewaga. Niesamowite zawody rozgrywał Mills, który w pierwszej połowie rzucił aż 26 punktów. Z tak dobrze grającym zawodnikiem w zespole podopieczni Briana Goorjiana musieli schodzić na przerwę na prowadzeniu (53:45).

Po zmianie stron rozpędzeni Australijczycy powiększali przewagę. Mills oprócz skutecznych rzutów uruchamiał kolegów rozdając im piłki. Koszykarze z Antypodów trzecią kwartę zakończyli z przewagą 11 oczek.

Ostatnia kwarta długimi fragmentami toczyła się pod dyktando Słoweńców, którzy rzucili się w pogoń. Po dwóch udanych akcjach Doncica doprowadzili nawet do stanu 80:83. Wówczas doszło do przełomowego momentu. Jaka Blazic sfaulował Patty'ego Millsa i nie mogąc się z tym pogodzić dyskutował z sędziami. W efekcie otrzymał faul niesportowy. Australijczycy skorzystali z otrzymanej szansy - Mills wykorzystał dwa osobiste, a trójki dołożyli Joe Ingles oraz Dante Exum. Australijczycy nie wypuścili już do końca wypracowanej przewagi. Finalnie wygrali spotkanie 107:93.

Niekwestionowanym bohaterem spotkania został Mills (42 punkty i 9 asyst). W jego cieniu był dziś Luka Doncic, który zdobył co prawda 22 punkty, ale grał na niskiej 35% skuteczności.

Brąz igrzysk olimpijskich to największy sukces Australijczyków w historii olimpijskich występów w turnieju koszykarzy. Po niepowodzeniach w Seulu (1988), Atlancie (1996), Sydney (2000) i Rio de Janeiro (2016) w końcu złote pokolenie Boomers zdobyło medal na najważniejszej imprezie czterolecia.

Słowenia - Australia 93:107 (19:20, 26:33, 22:25, 26:29)