Tokio 2020 - Koszykówka: kolejne złoto Amerykanek

• Data publikacji: 08.08.2021, 06:00

Od igrzysk olimpijskich w Atlancie w 1996 roku Amerykanki triumfują w olimpijskim turnieju koszykówki. Nie inaczej było w Tokio, gdzie reprezentacja Stanów Zjednoczonych pokonała w finale Japonki. Gospodynie osiągnęły duży sukces, zdobywając srebrny medal.

Amerykanki i Japonki zmierzyły się ze sobą już w fazie grupowej. Obrończynie tytułu wygrały 86:69 i w finale chciały kontynuować passę zwycięstw i sięgnąć po kolejne olimpijskie złoto. Dla gospodyń sam awans do ostatniego spotkania turnieju był już wielkim sukcesem. Zdecydowanymi faworytkami finału, jak zresztą każdego meczu na tych igrzyskach były reprezentantki Stanów Zjednoczonych. Już po trzech minutach prowadziły 10:2. Amerykanki bardzo szybko chciały odskoczyć rywalkom i pewnie kroczyć po złoto. Po pierwszej kwarcie było 23:14.

Japonki nie dawały za wygraną i utrzymywały kilkupunktowy dystans. Amerykanki przed przerwą podkręciły tempo, co pozwoliło im zejść na przerwę z prowadzeniem 50:39. W trzeciej kwarcie różnica wzrosła nawet do ponad dwudziestu punktów. Przed czwartą odsłoną meczu było 75:56 dla zespołu ze Stanów Zjednoczonych. Amerykanki utrzymały bezpieczną przewagę i wygrały 90:75, zdobywając kolejny złoty medal na igrzyskach olimpijskich. Najskuteczniejsza w finale była Brittney Griner, która zdobyła aż 30 punktów.

Stany Zjednoczone - Japonia 90:75 (23:14, 27:25, 25:17, 15:19)