Tokio 2020 - Kolarstwo torowe: upadek Pikulik, Polka nie ukończyła omnium

• Data publikacji: 08.08.2021, 05:58

Daria Pikulik uczestniczyła w dużej kraksie w scratchu, czyli pierwszej konkurencji omnium. Polka zjechała z toru podczas wyścigu tempowego i ostatecznie nie ukończyła rywalizacji. Złoty medal zdobyła Jennifer Valente. W sprincie kobiet triumfowała Kelsey Mitchell, a w keirinie najlepszy okazał się Jason Kenny.

Omnium kobiet

Ostatnią reprezentantką Polski, która wystartowała na igrzyskach olimpijskich w Tokio była Daria Pikulik. Scratch rozpoczynający omnium nie zakończył się dobrze dla brązowej medalistki mistrzostw świata. Na przedostatnim okrążeniu doszło do drugiej kraksy, w której uczestniczyła także Polka. Podobnie jak inne zawodniczki, które nie ukończyły wyścigu, została sklasyfikowana na 13. miejscu z dorobkiem 16 punktów. Wygrała Jennifer Valente przed Yumi Kajiharą i Annette Edmondson. Drugą konkurencją był wyścig tempowy. Daria Pikulik podczas tej rywalizacji zjechała z toru i nie ukończyła omnium. Wyścig wygrała Laura Kenny przed Kirsten Wild i Jennifer Valente. Amerykanka pozostała liderką klasyfikacji.

Wyścig eliminacyjny należał do Clary Copponi. Francuzka w ostatniej eliminacji pokonała Yumi Kajiharę. Daria Pikulik nie stanęła na starcie. Po trzech konkurencjach prowadziła Jennifer Valente z przewagą dwóch punktów nad Kajiharą. Amerykanka w wyścigu punktowym utrzymywała prowadzenie, ale po zderzeniu z Egipcjanką zaliczyła upadek. Mimo tego wróciła do ścigania i spokojnie obroniła pierwsze miejsce. Valente wygrała z dorobkiem 124 punktów, wyprzedzając o 14 punktów Yumi Kajiharę i o 16 punktów Kirsten Wild. Holenderka dzięki dobrej jeździe w wyścigu punktowym awansowała na podium.

Sprint kobiet

Ostatniego dnia rozegrano także półfinały i finały sprintu indywidualnego kobiet. Skład finału był niespodziewanie. Olena Starikowa w 1/2 finału wygrała 2:0 z Wai Sze Lee, a Kelsey Mitchell 2:1 z Emmą Hinze. Tym samym Ukrainka i Kanadyjka ścigały się o tytuł mistrzyni olimpijskiej. Lepsza z nich okazała się Mitchell, która pewnie dwukrotnie okazała się lepsza od Starikowej. W walce o brązowy medal Wai Sze Lee wygrała 2:0 z Emmą Hinze.

Keirin mężczyzn

Drugiego dnia zmagań w keirinie zabrakło reprezentantów Polski. Mateusz Rudyk i Patryk Rajkowski odpadli już w repasażach pierwszej rundy. Tytuł obronił Jason Kenny. W wielkim finale Brytyjczyk jechał tuż za rozprowadzającym i zdecydował się na długi atak. Rywale pozwolili mu na uzyskanie zbyt dużej przewagi i Kenny zdobył złoty medal. Na podium stanęli Azizulhasni Awang i Harrie Lavreysen. Holender zdobył już w Tokio złote medale w sprincie drużynowym i indywidualnym.