Kolarstwo górskie - ME: Ferrand-Prevot ze złotem, Włoszczowska bez medalu przez defekt
Thomas Mathieu/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 15.08.2021, 14:36

Pauline Ferrand-Prevot zdobyła tytuł mistrzyni Europy w olimpijskim cross-country. Srebrny medal w mistrzostwach rozgrywanych w Nowym Sadzie padł łupem Anne Terpstry, a brązowy Anne Tauber. Najlepsza z Polek - Maja Włoszczowska zajęła ósmą lokatę. Nasza reprezentantka miała szansę na miejsce medalowe, ale wszystko pogrzebał defekt na czwartym okrążeniu.

W wyścigu elity kobiet nie wzięły udziału Jolanda Neff oraz Sina Frei, czyli złota i srebrna medalistka niedawno zakończonych igrzysk w Tokio. Nie wystartowała także liderka Pucharu Świata - Leona Lecomte. Na pierwszym  i drugim okrążeniu wyklarowała się czołówka, w której znalazła się Maja Włoszczowska, jadąca swoje ostatnie mistrzostwa Europy. Polka bardzo dobrze się spisywała i po dwóch kółkach była na 5. lokacie. Oprócz Włoszczowskiej w pierwszej grupie jechały między innymi: Pauline Ferrand-Prevot czy Anne Terpstra. Właśnie z tymi zawodniczkami dwukrotna srebrna medalistka olimpijska odskoczyła od reszty stawki na trzeciej pętli. Później jeszcze dołączyła do nich Iryna Popowa. Jednak przewaga prowadzącej czwórki nad goniącymi je rywalkami była bardzo mała i przy rozpoczęciu czwartego okrążeniu na czele było osiem zawodniczek.

Niestety podczas czwartej pętli Maja Włoszczowska miała defekt, przez który trzeba było wymienić tylne koło. Stało się to w jednym z najgorszych momentów, ponieważ chwilę wcześniej atak przeprowadziła Pauline Ferrand-Prevot. Ostatecznie po zakończeniu czwartego kółka Włoszczowska do Ferrand Prevot traciła prawie półtora minuty i spadła na 13. lokatę. Z kolei prowadząca Francuzka swoim śmiałym atakiem wypracowała sobie ponad pół minuty przewagi nad goniącą ją grupką, w której jechały: Anne Terpstra, Iryna Popowa, Anne Tauber oraz Linda Indergand. Później Ferrand Prevot wciąż powiększała przewagę nad rywalkami, od których oderwała się Terpstra, pewnie zmierzająca po srebrny medal. Z kolei po chwili jej rodaczka Tauber zostawiła z tyłu Popową i Indergand.

Na kolejnych kółkach bardzo dobrze prezentowała się Maja Włoszczowska, która odrabiała straty poniesione przez defekt i pięła się w klasyfikacji. Ostatecznie nasza reprezentantka zajęła ósme miejsce. Złoty medal pewnie wywalczyła Pauline Ferrand-Prevot. Pozostałe krążki powędrowały do Anne Terpstry i Anne Tauber. Pozostałe Polki uplasowały się w trzeciej dziesiątce. Paula Gorycka była 23., a Katarzyna Solus-Miśkowicz 27. Z kolei Aleksandra Podgórska była zdublowana i została sklasyfikowana na 37. pozycji.

37. Aleksandra Podgórska

Podczas wcześniejszych dni odbywała się rywalizacja w młodszych kategoriach wiekowych. Wśród juniorów złoty medal powędrował do Oleksandra Hudymy. Ukrainiec pewnie wygrał z ponad półminutową przewagą nad drugim Romanem Holzerem. Najniższy stopień podium zajął Alexandre Martins. Filip Brzóska uplasował się na 41. miejscu z blisko siedmioma minutami straty, a Maksymilian Wiśniowski był 44. U juniorek złoto zdobyła Line Borquier, a podium uzupełniły odpowiednio Sara Cortinovis i Lea Huber. W rywalizacji udział wzięły dwie nasze reprezentantki. Kinga Żur zajęła niezłe 22. miejsce, a Katarzyna Praszczalek dojechała do mety dwie pozycje niżej.

W już poważniejszej kategorii do lat 23, gdzie można przypuszczać, kto w przyszłości może być znakomitym kolarzem, złoty medal wywalczył Joel Roth. Walka o pierwsze miejsce trwała do ostatnich metrów, ponieważ tylko sekundę gorszy od Szwajcara był Juri Zanotti. Brązowy medal powędrował do Davida Lista, który do mety dojechał wraz ze złotym i srebrnym medalistą. Mateusz Nieboras był 25., a Stanisław Nowak 50. Wśród zawodniczek do lat 23 najlepsza była Mona Mitterwallner, która o równo minutę wyprzedziła drugą Puck Pieterse. Brązowy medal zdobyła Ronja Eibl. W tym wyścigu bardzo dobrze spisała się Matylda Szczecińska, która uplasowała się na 11. pozycji. Milena Drelak została sklasyfikowana na 28. lokacie. Rozegrano także rywalizację sztafet mieszanych, niestety bez reprezentacji Polski. Ostatecznie złoty medal powędrował do kadry włoskiej. Srebro zdobyła Szwajcaria, a brąz Niemcy.