Tour de Pologne: Joao Almeida zwycięzcą, Kwiatkowski trzeci

• Data publikacji: 15.08.2021, 18:25

Joao Almeida (Deceuninck-Quick Step) wygrał 78. edycję Tour de Pologne. Na podium znaleźli się również Matej Mohorić (Bahrain-Victorious) oraz Michał Kwiatkowski (INEOS Grenadiers) - najlepszy z Polaków. Finisz w Krakowie, kończący siódmy etap, wygrał Julius van den Berg (EF - Education Nippo).

Na siódmym etapie prognozowany był finisz sprinterski. Na trasie zaplanowano trzy premie. Pierwszą była premia górska trzeciej kategorii w Łaziskach (0,8 km, 5,1%), drugą premia lotna w Kopalni Piast, a trzecią premia specjalna z okazji 65 lat Totalizatora Sportowego.

Od początku etapu wykrystalizowała się pięcioosobowa ucieczka, w której jechał m.in. Gianni Moscon (INEOS Grenadiers). Wszyscy kolarze w odjeździe mieli spore straty w klasyfikacji generalnej, więc peleton odpuścił pościg. Dopiero kilkanaście kilometrów przed metą główna grupa zaczęła przyspieszać i do samego końca były emocje, kto będzie pierwszy na kresce.

Trzy sekundy zaważyły nad rezultatem niedzielnego etapu. Ucieczka dotarła do mety z taką różnicą czasową nad peletonem. Ostatecznie to Julius van den Berg (EF - Education Nippo) triumfował w Krakowie. Na drugim miejscu finiszował Alexis Renard (Israel Start-Up Nation), a trzeci był Matteo Jorgenson (Movistar Team). Poza podium jako jedyny z ucieczki znalazł się Gianni Moscon (INEOS Grenadiers).

W klasyfikacji generalnej na czołowych pozycjach nie zeszły żadne zmiany. Triumfatorem wyścigu został Joao Almeida, który o 20 sekund wyprzedził Mateja Mohoricia i o 27 sekund Michała Kwiatkowskiego. Kolejnym polskim akcentem w wynikach końcowych było zwycięstwo w klasyfikacji górskiej, które odniósł Łukasz Owsian z reprezentacji Polski.