Lekkoatletyka: pokaz sił polskich olimpijczyków z Tokio w Szczecinie

• Dodał: Adam Kowalski
  • Data publikacji: 15.08.2021, 21:49

Czwarta edycja Memoriału Wiesława Maniaka w Szczecinie szczególnie udana dla polskich biegaczy. W dwuboju sprinterskim najlepsza była Skrzyszowska, formę potwierdziła Siciarz, a rekordy życiowe w biegu na 400 metrów poprawili Duszyński i Kowaluk.

Formuła sprinterska zawodów w Szczecinie zorganizowana jest w formie dwuboju 100 + 200 metrów. Wśród Pań najlepsza na 100 metrów była Pia Skrzyszowska (11,41 sekundy). Tuż za nią metę przekroczyła Klaudia Adamek (11,44 sekundy). Na 200 metrów najlepsza ponownie była zwyciężczyni „setki”, dla której jest to bardzo nietypowy dystans. Mimo tego poradziła sobie fenomenalnie. Czas na mecie 23,05 sekundy, co jest oczywiście nowym rekordem życiowym i to w mało sprinterskich warunkach. Druga na mecie była Marlena Gola - 23,46 sekundy. W dwuboju Pia Skrzyszowska zdobyła 2240 punktów. Trzecie miejsce zajęła Klaudia Adamek - 2173 punkty.

Wśród mężczyzn 100 metrów pewnie wygrał Brytyjczyk Reece Prescod - 10,20 sekundy. Kilkadziesiąt minut później ponownie okazał się najlepszy na dwukrotnie dłuższym dystansie. Czas na mecie Prescoda 20,31 sekundy (nowy rekord życiowy). Jego wynik w dwuboju 1171 punktów. Najlepszym z Polaków był Dominik Kopeć - 6. miejsce i 929 punktów.

Zwycięstwo w biegu na 300 metrów kobiet odniosła po świetnym finiszu Kinga Gacka. Polka pobiegła 37,06 sekundy i poprawiła swój rekord życiowy.

W biegu na 400 metrów mężczyzn oglądaliśmy dwójkę naszych złotych medalistów olimpijskich ze sztafety 4x400 metrów MIX. W Szczecinie najszybszy był Kajetan Duszyński, który czasem 45,31 sekundy poprawił swój rekord życiowy. Tej samej sztuki dokonał drugi na mecie Dariusz Kowaluk - 45,44 sekundy. Trzecie miejsce w zajął Mateusz Rzeźniczak - 46,77 sekundy.

Bieg na 100 metrów przez płotki kobiet padł łupem Klaudii Siciarz. Olimpijka z Tokio po raz kolejny w tym sezonie złamała barierę 13 sekund - 12,94 sekundy.

W biegu na 800 metrów kobiet najlepsza była Aleksandra Gulyayeva (ANA) z czasem 2:00,46 minuty. Trzecie miejsce w tym biegu zajęła Angelika Sarna, dla której był to pierwszy start po igrzyskach olimpijskich - czas 2:01,22 minuty. Wśród mężczyzn najlepszy był Peter Bol  (Australia) - 1:45,49 minuty. Piąty w tym biegu był Michał Rozmys - 1:46,44 minuty.

W konkursie skoku wzwyż kobiet najwyżej poprzeczkę pokonała Maryia Zhodzik (Białoruś) - 1,91 metra. Piąte miejsce zajęła Paulina Borys - 1,80 metra.

Skok o tyczce mężczyzn stał dziś zdecydowanie na bardzo niskim poziomie. Ciężko uwierzyć, ale w stawce 10 skoczków pojawiło się aż ponad 40 nieudanych skoków, a tylko 12 było zaliczonych. Zawody wygrał Harry Coppell (Wielka Brytania) z wynikiem 5,60 metra. Drugie miejsce zajął Piotr Lisek (5,50 metra), a trzecie Robert Sobera (5,35 metra).