Berlin 2018: Adam Kszczot królem Europy na 800 metrów!

• Data publikacji: 11.08.2018, 20:34

Adam Kszczot wygrał bieg na 800 metrów na mistrzostwach Europy w Berlinie. To trzeci złoty medal Polaka z rzędu na mistrzostwach Starego Kontynentu. Srebro zdobył Szwed Andreas Kramer, a brąz Francuz Pierre Ambroise Bosse. Michał Rozmys był czwarty, a Mateusz Borkowski piąty.

W finale biegu na 800 metrów wystartowało trzech reprezentantów Polski: Adam Kszczot, Michał Rozmys i Mateusz Borkowski. Kszczot, który jest mistrzem Europy z Zurychu i Amsterdamu, miał szansę na trzeci z rzędu złoty medal mistrzostw Starego Kontynentu. Wicemistrz świata wygrał bieg eliminacyjny i półfinał. Sprawiło to, że Adam Kszczot był głównym faworytem do triumfu. Jego głównym rywalem był mistrz świata Pierre Ambroise Bosse.

Na początku biegu tempo dyktował Andreas Kramer. Wolne tempo biegu nie odpowiadało Bosse'owi. Francuz po zakończeniu pierwszego okrążenia postanowił objąć prowadzenie. Adam Kszczot był czujny i ruszył za Bossem i Kramerem. Na 200 metrów przed metą Polak przypuścił decydujący atak. Kszczot pewnie wygrał i sięgnął po trzecie złoto w karierze. Ostatnio na mistrzostwach Europy nie ma mocnych na Kszczota, który osiągnął czas 1:44,59. To jego najlepszy wynik w sezonie.

Drugie miejsce z rekordem kraju (1:45,03) zajął Andreas Kramer. Bosse finiszował na trzecim miejscu z wynikiem 1:45,30. Brązowy medal dla mistrza świata jest porażką. Świetnie pobiegli pozostali Polacy, którzy byli blisko pokonania Francuza. Michał Rozmys był czwarty z czasem 1:45,32, a Mateusz Borkowski piąty z rezultatem 1:45,42. Dla polskich biegaczy to rekordy życiowe.