Lekkoatletyka - MŚ U20: zmagania juniorów w Nairobi rozpoczęte

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 18.08.2021, 17:16

W stolicy Kenii Nairobi rozpoczęły się mistrzostwa świata do lat 20. Podczas pierwszego dnia rywalizacji oczywiście najważniejszym wydarzeniem dla Polski był srebrny medal sztafety mieszanej 4x400 metrów. Z kolei w eliminacjach 400 metrów kobiet dobrze spisała się Kornelia Lesiewicz, która zajęła w nich drugie miejsce. Natomiast dwa razy rekord życiowy w biegu na 100 metrów pobił Oliwer Wdowik.

W czasie sesji porannej w eliminacjach rzutu młotem minimum kwalifikacyjnego, wynoszącego 74 metry nie uzyskał Dawid Piłat, ale rzut na odległość 72,85 metra dał mu pewny awans do finału z szóstym rezultatem. Niestety ta sztuka nie udało się Tomaszowi Ratajczykowi, który rywalizację zakończył na 13. lokacie z wynikiem 69,43 metra.

W eliminacjach na 100 metrów kobiet wystartowały dwie nasze reprezentantki i obie uzyskały kwalifikację do półfinału. Magdalena Niemczyk w swoim biegu była czwarta z czasem 11,98 s, co było 22. wynikiem eliminacji. Z kolei Monika Remaszko była piąta w swoim wyścigu, ale ostatecznie czas wynoszący równe 12 sekund dał jej awans jako szczęśliwej przegranej. W tej samej konkurencji, ale mężczyzn Oliwer Wdowik wynikiem 10,44 s pobił rekord życiowy, co dało oczywiście pewny awans do półfinału. Na 400 metrów kobiet znakomicie zaprezentowała się Kornelia Lesiewicz, która do dalszej fazy weszła z drugim czasem (52,63 s). Lepsza od niej o 0,3 sekundy była tylko Imaobong Nse Uko. Wśród mężczyzn awansu nie wywalczył Patryk Grzegorzewicz, który zajął w eliminacjach 18. miejsce.

Podczas pierwszego dnia rywalizacji w trakcie sesji popołudniowej rozdano trzy komplety medali. Najpierw rozpoczął się finał kobiet w skoku o tyczce. W nim triumfowała Mire Reinstorf. Reprezentantka RPA w swoim najlepszym skoku w pierwszej próbie zaliczyła 4,15 metra, dzięki czemu zdobyła złoto. Drugie miejsce z tym samym wynikiem, ale większą liczbą zrzutek na 4,15 zajęła Elise Russis. Z kolei najniższy stopień podium zajęła Heather Abadie, która zaliczyła 4,05 metra. Natomiast w drugim dzisiejszym finale w sztafecie mieszanej 4x400 metrów znakomicie spisała się Polska, ale o tym więcej tutaj. Ostatnie medale podczas pierwszego dnia mistrzostw rozdano mężczyznom za bieg na 3000 metrów. Tutaj rywalizację zdominowali Etiopczycy. Złoto z nowym rekordem mistrzostw, wynoszącym 7:42,09 powędrowało do Tadese Worku. Natomiast srebro zdobył jego rodak Ali Abdilmana. Za Etiopczykami, na trzeciej pozycji dobiegł Habtom Samuel.

W półfinałach na 100 metrów kobiet awansu do dalszej fazy nie wywalczyły Monika Remaszko i Magdalena Niemczyk, które zajęły odpowiednio 20. i 24. miejsce. Natomiast u mężczyzn znów znakomicie spisał się Oliwer Wdowik, bijąc po raz kolejny rekord życiowy. Rezultat 10,37 s dał mu w drugie miejsce w swoim biegu i awans do finału. Do udanych eliminacje rzutu oszczepem może zaliczyć Eryk Kołodziejczyk, który zajął w nich piątą lokatę z wynikiem 71,73 metra. Pierwsze miejsce z nowym rekordem Nigerii do lat 20 zajął Chinecherem Nnadmi. Afrykanin uzyskał 78,02 metra.

Dowiedzieliśmy się także, że w wyścigu na 800 metrów udziału nie weźmie Krzysztof Różnicki. Nasz reprezentant, który był liderem list zgłoszeniowych na mistrzostwa doznał kontuzji.