Kolarstwo torowe - ME juniorów i U23: dwa brązowe medale drugiego dnia

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 18.08.2021, 21:17

Za nami kolejny dzień europejskiego czempionatu dla przyszłych gwiazd kolarstwa torowego. Rewelacyjne w wyścigu eliminacyjnym juniorów zaprezentował się Dominik Ratajczak, który zdobył brązowy medal. Na tym samym stopniu podium stanęła nasza damska drużyna sprinterska do lat 23.

W pierwszym finale drugiego dnia zmagań w Apeldoorn złoty medal wśród juniorów w jeździe indywidualnej na kilometr zdobył Willy Weinrich. Niemiec 1000 metrów przejechał w czasie 1:02,221, przez co o ponad pół sekundy był lepszy od drugiego Harry'ego Ledinghama Horna. Brązowy medal wywalczył Tom Sharples. Polacy uplasowali się w połowie stawki. Radosław Laskowski był ósmy, a Gracjan Dąbrowski dziesiąty.

Medale zostały rozdane także w drużynowych wyścigach na dochodzenie juniorek oraz juniorów. U kobiet Maja Tracka, Olga Wankiewicz, Tamara Szalińska i Anna Długas uplasowały się na piątej lokacie. Złoto powędrowało do Brytyjek, które wynikiem 4:21,417 pobiły rekord świata juniorek. Miejsca na podium uzupełniły Rosjanki i Niemki. Natomiast w rywalizacji mężczyzn złoto powędrowało do Brytyjczyków, którzy jako jedyni złamali granicę czterech minut. Drugie miejsce zajęli Francuzi, a trzecie Rosjanie. Polacy w składzie: Dominik Ratajczak, Kamil Dolak, Mateusz Sawicki oraz Piotr Maślak podobnie jak ich koleżanki z kadry zameldowali się na piątej pozycji. Swoje zmagania w sprincie juniorek na 1/8 finału zakończyły Natalia Wężyk i Joanna Błaszczak.

Podczas wyścigu eliminacyjnego dobrze radziła sobie Wiktoria Milda, której nie zabrakło dużo do medalu. Ostatecznie nasza reprezentantka musiała zadowolić się piątym miejscem. Złoto zdobyła Alina Mojsewa, która na podium wyprzedziła Sarę Fiorin oraz Lanę Eberlę. Natomiast w wyścigu mężczyzn świetnie spisał się Dominik Ratajczak, który pomimo wcześniejszego wysiłku w wyścigu drużynowym pozostawił sobie wystarczająco sił, aby w wyścigu eliminacyjnym zająć trzecią lokatę. Lepsi od Polaka okazali się tylko Matyas Koblizek i Dmitri Dolżikow.

Pierwszy dziś komplet medali dla zawodniczek do lat 23 został rozdany kolarkom uczestniczącym w scratchu. Tutaj złoto padło łupem reprezentantki gospodarzy Maike van der Duin. Medale zdobyły także Maria Martins i Martina Fidanza. Nikola Wielowska spisała się nieźle i zajęła szóstą lokatę. W męskim scratchu kolarzy do lat 23 świetnie zaprezentował się Rodrigo Ciaxas. Portugalczyk zdobył złoto w fenomenalnym stylu z zapasem jednego okrążenia nad drugim Tuurem Densem. Brązowy medal wywalczył Daniel Babor. Szymon Potasznik zajął, kolejne już tego dnia piąte miejsce dla Polski.

Na zakończenie drugiego dnia zmagań odbyły się finały sprintów drużynowych kolarek i kolarzy do lat 23. U kobiet świetnie spisały się Nikola Seremak, Nikola Sibiak oraz Paulina Petri, które w bezpośrednim pojedynku o brąz pokonały Niemki. Z kolei w walce o złoto Brytyjki były lepsze od Rosjanek. Natomiast u mężczyzn Daniel Rochna, Konrad Burawski i Łukasz Kowal uplasowali się tuż za podium, przegrywając z Rosjanami brązowy medal. Pierwsze miejsce zajęli Niemcy, którzy w finale pokonali reprezentantów Wielkiej Brytanii.