Kolarstwo torowe - ME juniorów i U23: bez polskich sukcesów w trzecim dniu

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 19.08.2021, 22:10

W dwóch pierwszych dniach mistrzostw Europy juniorów i U23 w kolarstwie torowym Polacy zdobyli po dwa medale, ale w czwartek żadnemu z naszych reprezentantów nie udało się stanąć na podium. Dzień stał pod znakiem rywalizacji w sprintach i wyścigach na dochodzenie.

W sprincie kobiet U23 mieliśmy dwie Polki. Nikola Seremak w kwalifikacjach osiągnęła 9. czas, a Nikola Sibiak była 11. Pierwsza z naszych sprinterek w 1/8 finału pokonała Niemkę Katharinę Albers, ale w ćwierćfinale musiała uznać wyższość Rosjanki Jany Tyszczenko. Nikola Sibiak odpadła już w 1/8, przegrywając z Holenderką Steffie van der Peet. Wśród juniorów Marcin Marciniak zajął ósme miejsce w kwalifikacjach, a Mateusz Przymusiński był 11. Obaj jednak pożegnali się z rywalizacją na etapie 1/8 finału. Pogromcą Marciniaka okazał się Włoch Mattia Prodomo, a od Przymusińskiego lepszy był Brytyjczyk Harry Ledingham Horn.

Nasze drużyny U23 w wyścigu na dochodzenie nie włączyły się do walki o medale. Polki w składzie: Julia Kowalska, Nikola Wielowska, Oliwia Majewska, Wiktoria Polak, Zuzanna Olejniczak zakończyły zawodny na szóstym miejscu, a jedną lokatę niżej uplasowali się Polacy: Radosław Frątczak, Jakub Soszka, Kacper Majewski, Adam Woźniak. Po złote medale sięgnęli Rosjanie oraz Włoszki. W zmaganiach indywidualnych juniorów na 3 km Julian Kot uzyskał 19. czas, a 23. pozycję zajął Mateusz Sawicki. Po złoty medal sięgnął Włoch Samuele Bonetto. Tamara Szalińska w wyścigu na 2 km uplasowała się na siódmej lokacie, a druga z naszych reprezentantek Anna Długaś była 18. Mistrzynią Europy została Brytyjka Zoe Backstedt.

Kolejne medale rozdano w wyścigu na 1 km ze startu zatrzymanego. Mateusz Sztrauch wykręcił ósmy czas, natomiast sześć oczek niżej uplasował się Konrad Burawski. Najlepszy okazał się Holender Daan Kool. W sprincie juniorek triumfowała Rosjanka Alina Łysenko, która w finale pokonała Brytyjke Rhian Edmunds.