Zapasy - MŚJ: pierwszy medal dla Polski!

• Data publikacji: 20.08.2021, 17:16

Mamy pierwszy medal na mistrzostwach świata juniorów w zapasach w rosyjskiej Ufie. Daniela Tkaczuk wywalczyła brąz w kategorii do 72 kilogramów.

Wczoraj Daniela Tkaczuk przegrała w półfinale z Niemką Lilly Schneider. Tym samym dzisiaj stanęła do walki o brązowy medal, a jej rywalką była wyżej rozstawiona Aleksandra Zajcewa. Zawodniczka z Kazachstanu rozpoczęła walkę od akcji dwupunktowej. Odpowiedź Polki była imponująca. Tkaczuk doprowadziła do remisu i triumfowała ostatecznie przez tusz techniczny już w drugiej minucie walki. Jest to pierwszy medal dla Polski na mistrzostwach w Ufie. Złoto w kategorii do 72 kilogramów zdobyła Kennedy Alexis Blades. Amerykanka pokonała przez tusz techniczny Lilly Schneider. Drugi brąz powędrował do Rosjanki Mariam Gusejnowej.

Szansę na medal miała dzisiaj także Patrycja Strzelczyk. W walce o brązowy medal w kategorii do 57 kilogramów mierzyła się ona z Sezim Zumanazarową. Reprezentantka Kirgistanu szybko objęła prowadzenie 4:0. Polka walczyła dzielnie o odrobienie strat, ale przegrała ostatecznie 4:9 i zakończyła mistrzostwa na piątym miejscu. Drugi brązowy medal wywalczyła Elwira Kamaloglu z Turcji. W walce o złoto Kazaszka Nilufar Rajmowa pokonała 8:6 Aurorę Russo z Włoch.

Wśród juniorów rozpoczęła się rywalizacja w stylu klasycznym. Z trójki Polaków szansę na medal zachował jedynie Tomasz Wawrzyńczyk w kategorii do 130 kilogramów. W 1/8 finału Polak wygrał 8:0 z Parweszem Parweszem z Indii. W ćwierćfinale Wawrzyńczyk musiał uznać wyższość Sarkana Mammadowa. Azer triumfował 3:1, a potem awansował do finału, otwierając drogę Polakowi do repasaży. Jutro Tomasz Wawrzyńczyk powalczy w nim z Amirmohammadem Mahdim Bayetem z Iranu.

Już w kwalifikacjach w kategorii do 63 kilogramów odpadł Mairbek Salimow. Polak po wyrównanej walce przegrał 6:7 z Ukraińcem Olegiem Kalilowem. Na tym samym etapie zmagań z rywalizacją w kategorii do 77 kilogramów pożegnał się Konrad Kozłowski. Polski zapaśnik uległ 0:4 Azerowi Eljanowi Mammadowi.

Wyniki Polaków 5. dnia MŚJ:

72 kg - Daniela Tkaczuk - Aleksandra Zajcewa (Kazachstan) 2:2 (tusz techniczny) - brązowy medal
57 kg - walka o brązowy medal - Patrycja Strzelczyk - Sezim Zumanazarowa (Kirgistan) 4:9

130 kg styl klasyczny - 1/8 finału - Tomasz Wawrzyńczak - Parwesz Parwesz (India) 8:0
1/4 finału - Tomasz Wawrzyńczak - Sarkan Mammadow (Azerbejdżan) 1:3

63 kg styl klasyczny - kwalifikacje - Mairbek Salimow - Oleg Kalilow (Ukraina) 6:7
77 kg styl klasyczny - kwalifikacje - Konrad Kozłowski - Eljan Mammadow (Azerbejdżan) 0:4