Kajakarstwo górskie - ME juniorów i U23: brązowy medal drużyny w kanadyjkach
Antoine Lamielle/wikimedia.org

• Data publikacji: 20.08.2021, 18:02

Aleksandra Stach, Klaudia Zwolińska i Katarzyna Liber zdobyły brązowy medal na mistrzostwach Europy juniorów i młodzieżowców w kajakarstwie górskim. To pierwszy krążek wywalczony przez naszych reprezentantów we słoweńskim Sołkanie.

Piątek na mistrzostwach Europy przebiegał pod znakiem zawodów drużynowych. Reprezentantki Polski wywalczyły brązowy medal w rywalizacji drużynowej w kanadyjkach. Aleksandra Stach, Klaudia Zwolińska oraz Katarzyna Liber uzyskały wynik 130,73 i pomimo dwóch sekund karnych dla ostatniej z nich stanęły na podium. Polki straciły ponad sześć i pół sekundy do Czeszek (Martiny Satkowej, Gabrieli Satkowej i Terezy Fiserowej). Srebrny medal zdobyły Hiszpanki - Klara Olazabal, Ainhoa Lameiro i Clara Gonzalez. Niecałą sekundę medal z Polkami przegrały reprezentantki Francji.

Gorzej spisały się Polki w kajakach, startując w składzie: Zwolińska, Stach i Dominika Brzeska. Z wynikiem 126,95 nasz zespół zajął ósme miejsce. Różnice nie były duże, gdyż ich strata do zwycięskich Słowaczek (Michaela Hassowa, Sona Stanowska i Kristina Ducerowa) wyniosła niecałe pięć sekund, a do trzecich Niemek prawie trzy sekundy. Srebro wywalczyły Brytyjki.

W kajakach do 23 lat męski zespół również uplasował się na ósmej pozycji. Tadeusz Kuchno, Jakub Brzeziński i Jarosław Zaziabło stracili sześć i pół sekundy do triumfujących Francuzów - Malo Quemeneur, Anatole Delassus i Simon Hene. W kanadyjkach Kacper Sztuba, Szymon Zawadzki i Szymon Nowobilski uplasowali się na piątej pozycji.

Rozegrano także zawody drużynowe w kategorii juniorów. W kanadyjkach Maciej Bartos, Krzysztof Książek i Mikołaj Mastalski zajęli dziewiąte miejsce. Kajakarze - Wiktor Regiec, Michał Ciągło i Mikołaj Mastalski uplasowali się na 15. pozycji. Dominika Brzeska, Dominika Danek i Alicja Bulera były siódme wśród juniorek w drużynowych zmaganiach kajakarek. Miejsce wyżej znalazły się kanadyjkarki - Alicja Bulera, Katarzyna Liber i Martyna Bednarczyk.