Kolarstwo torowe - ME juniorów i U23: Polacy bez medalu przedostatniego dnia

• Data publikacji: 21.08.2021, 20:54

Polscy kolarze torowi zakończyli bez medalu piąty dzień mistrzostw Europy juniorów i młodzieżowców. W finale keirinu juniorów szóste miejsce zajął Tomasz Grzesiak.

Tomasz Grzesiak awansował do finału keirinu juniorów. W pierwszej rundzie reprezentant Polski był drugi w swoim wyścigu. Marcin Marciniak w swojej serii uplasował się na szóstej pozycji. Później w repasażu był czwarty i odpadł z rywalizacji. Lepiej radził sobie Grzesiak, który zajął drugie miejsce w swoim półfinale, jedynie za Niemcem Paulem Grossem. W finale rywale byli wyraźnie lepsi od polskiego juniora, który zajął szóstą pozycję. Wyścig zdominowali Rosjanie - Nikita Kalacznik i Dawid Szekelaszwili. Brązowy medal zdobył Gross.

W keirinie juniorek pierwsza runda była zarazem półfinałem. Natalia Wężyk i Joanna Błaszczak zajęły siódme miejsca w swoich wyścigach i odpadły z rywalizacji. W finale Rosjanka Alina Łysenko wyprzedziła Ukrainkę Allę Bilecką i Brytyjkę Rhian Edmunds. Zakończono rywalizację w sprincie do lat 23. Daniel Rochna wczoraj odpadł w ćwierćfinale i zajął piąte miejsce. W finale Rosjanin Michaił Jakowlew pokonał Francuza Toma Derache'a, a w pojedynku o brąz Niemiec Anton Hohne okazał się lepszy od Rosjanina Daniła Burakowa.

Specjalistki od konkurencji szybkościowych w kategorii młodzieżowej walczyły o medale w wyścigu ze startu zatrzymanego na 500 metrów. Triumfowała Rosjanka Jana Tyszczenko z czasem 33,890. Paulina Petri zajęła ósme miejsce z wynikiem 35,191. Julian Kot uplasował się na dziesiątym miejscu w wyścigu punktowym juniorów. Polak nadrobił okrążenie i łącznie zdobył 30 punktów. Medaliści trzykrotnie zdublowali peleton. Wygrał Czech Milan Kadlec (74 pkt.) przed Francuzem Gregorym Pouvreaultem (68 pkt.) i Rosjaninem Michaiłem Postarnakiem (67 pkt.).

W tej samej konkurencji juniorek Iga Wiklińska zdobyła tylko jeden punkt i zajęła 13. miejsce. Wyścig zdominowała Alena Iwanczenko. Rosjanka nadrobiła trzy okrążenia i zdobyła 76 punktów, wygrywając z przewagą 42 punktów nad drugą Madelaine Leech z Wielkiej Brytanii. Dzisiaj rozegrano także omnium do lat 23. Nikola Wielowska zajęła dziewiąte miejsce. W scratchu była piąta, w wyścigu tempowym ósma i eliminacyjnym ponownie piąta. W wyścigu punktowym zdobyła tylko trzy punkty. Triumfowała Portugalka Maria Martins przed Holenderką Maike van der Duin i Niemką Leą Lin Teutenberg.

Szymon Potasznik rozpoczął omnium od 13. miejsca w scratchu. Potem Polak był 18. w wyścigu tempowym i 12. w eliminacyjnym. Po trzech konkurencjach zajmował 13. pozycję i utrzymał ją po wyścigu punktowym. Potasznik zgromadził łącznie 47 punktów. Wygrał Matias Malmberg z dorobkiem 126 punktów. Duńczyk w ostatniej konkurencji awansował z trzeciej pozycji. Drugie miejsce zajął Fabio van den Bossche z wynikiem 119 punktów, a trzeci był Daniel Babor z rezultatem 115 punktów. Czech wskoczył na podium z ósmego miejsca.