Kajakarstwo górskie - ME juniorów i U23: Zwolińska tuż za podium
Antoine Lamielle/wikimedia.org

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 22.08.2021, 14:33

Klaudia Zwolińska wczoraj nie miała sobie równych w zmaganiach K1 podczas Mistrzostw Europy Juniorów i U23 w kajakarstwie górskim. Niedziela tak udana dla Polki nie była – skończyła ona zmagania w C1 na 4. miejscu.

Ostatniego dnia zawodów w słoweńskim Solkanie do rozdania zostały cztery komplety medali – wszystkie w rywalizacji kanadyjek – począwszy od zawodniczek i zawodników w kategorii do lat 23, a skończywszy na juniorach i juniorkach. Zanim przystąpiono do walki o medale, odbyły się półfinały, które nie były zbyt udane dla Polaków. Tylko 5. Zawodniczka igrzysk olimpijskich w Tokio w K1 Klaudia Zwolińska zakwalifikowała się do finału C1 do lat 23. Polka czysto przejechała trasę, nie popełniła błędów i z czasem 110,65 straciła blisko 5 sekund do Czeszki Gabrieli Satkovej. W tej samej fazie rywalizacji odpadła Aleksandra Stach, która była 17. (119,06, 4 punkty karne). Bardzo słabo spisali się za to nasi juniorzy. U kobiet niewiele do awansu brakło Katarzynie Liber, która zajęła 12. miejsce z czasem 122,80 (2 sekundy karne) i o blisko 1,5 sekundy przegrała finał. Alicja Bulera zajęła 11. miejsce. W rywalizacji juniorów blisko ostatnich miejsc w półfinałach uplasowali się 18. Maciej Bartos i 20. Mikołaj Mastalski.

W tym wypadku na popołudniową sesję z polskiego punktu widzenia czekaliśmy tylko ze względu na Klaudię Zwolińską. Finał z udziałem Polki rozpoczął się o 14. Pierwsza jadąca zawodniczka Martina Satkova zarobiła 2 karne sekundy i z czasem 110,39 nie miała czego szukać w walce o czołówkę. Pierwszy lepszy rezultat – 108,52 uzyskała – płynąc bez karnych sekund – Rosjanka Daria Shaidurova. Ona chwilę utrzymała się na pozycji liderki, ale niedługo później bardzo szybki przejazd zaliczyła reprezentantka Andory – Monica Doria Villarubla, która co prawda zaliczyła dwie karne sekundy, ale i tak z czasem 106,61 o niespełna dwie sekundy pokonała Rosjankę. Bardzo blisko tego, by wygrać z Villarublą była Klaudia Zwolińska. Polka początkiem trasy, gdzie Andorka popłynęła słabiej, miała ponad 3 sekundy przewagi, ale drugi fragment trasy popłynęła dużo wolniej i na mecie zameldowała się 0,52 sekundy za liderką.

O medalach zdecydowały jednak inne zawodniczki – te trzy, które były najszybsze w półfinale, choć podium ułożyło się w trochę innej kolejności. Kapitalny przejazd zaliczyła Tereza Fiserova, która przez cały przejazd trzymała przewagę ponad 3 sekund nad Villarublą i pewnie pokonała rywalkę. Jadąca chwilę po niej Bethan Forrow straciła 2,78 sekundy. Te dwie zawodniczki oraz Villarubla w tej kolejności stanęły na podium, gdyż jadąca jako ostatnia zwyciężczyni półfinałów Gabriela Satkova popełniła aż dwa błędy (4 sekundy karne) i skończyła dopiero 8. W efekcie takiego obrotu sprawy Klaudia Zwolińska zajęła 4. miejsce, tracąc do medalu ledwie 0,52 sekundy.

W innych niedzielnych finałach po złoto sięgali: Czech Vaclav Chaolupka (C1 do lat 23 mężczyzn), Słowaczka Zuzanna Pankova (C1 juniorek) oraz Francuz Mewen Debliquy (C1 juniorów).