Tour de l'Avenir: Etap dla Rodrigueza, wyścig dla Johannessena
Sum-of-marc/Creative Commons

• Data publikacji: 22.08.2021, 14:21

Carlos Rodriguez Cano wygrał ostatni etap Tour de l'Avenir. Zwycięzcą wyścigu został Tobias Halland Johannessen. W tegorocznej edycji nie startowali Polacy.

Dziewiąty etap wyścigu Tour de l'Avenir wiódł z La Toussuire do Seez. Meta została ulokowana na podjeździe pod Col de Petit Saint-Bernard. Trasa liczyła 155 km i była bardzo wymagająca.

Ataki z głównej grupy rozpoczął Włoch Baroncini. Po kilku udanych próbach pościgowych do pierwszego śmiałka dołączyło jeszcze 16 kolarzy z różnych krajów. Najlepszym zawodnikiem pod względem miejsca w klasyfikacji generalnej był Joris Delbove, który był przed etapem ósmy. Podczas etapu z wyścigu wycofał się Thomas Gloag, który jechał w białej koszulce najlepszego młodzieżowca. Brytyjczyk przewrócił się na ósmym etapie podczas zjazdu i nie dał rady kontynuować ścigania dzień później.

Na czele peletonu na zmianę pracowali Słoweńcy, Kolumbijczycy, Duńczycy i Norwegowie. Na podjeździe pod Col de l'Iseran zaatakowali faworyci wyścigu - Tobias Halland Johannessen oraz Carlos Rodriguez Cano. Na zjeździe Hiszpan odjechał Norwegowi. Johannessen został w grupie, która goniła Hiszpana. Dopiero po ciężkiej pracy Andersa Johannessena na samotny pościg zdecydował się lider wyścigu.

Przewaga Rodrigueza rosła, ale w klasyfikacji generalnej było ponad 2 minuty różnicy. Po przebyciu 60 km samotnego ataku Hiszpan stał się wirtualnym liderem, gdyż jego przewaga nad Johannessenem na niedzielnym etapie wyniosła pond 2 minuty i 18 sekund. Pod koniec etapu Norwega prześcignęli jeszcze Georg Steinhauser i Filippo Zana.

Ostatecznie etap wygrał Carlos Rodriguez Cano, który w niecierpliwości czekał na finisz swojego głównego rywala do triumfu w całym wyścigu. Norweg przyjechał na metę jako czwarty ze stratą 2 minut i 11 sekund, co oznaczało zwycięstwo w tegorocznej edycji Tour de l'Avenir.

Johannessen jest na co dzień kolarzem grupy Uno-X Dare Development Team. Jest to jego największe osiągnięcie w dotychczasowej karierze. Wcześniej zajął 2. miejsce na niedawnym Sazka Tour w Czechach.