Hokej - MŚ: drugie zwycięstwo Amerykanek, wysoka wygrana Kanady
Amy Pearson / BDZ Sports

• Dodał: Krzysztof Dunaj
  • Data publikacji: 23.08.2021, 10:49

W trzecim i czwartym dniu mistrzostw świata w hokeju kobiet Rosjanki odnotowały zwycięstwo i porażkę. 22 sierpnia 2021 roku na lodowisku w Calgary triumfowały Czeszki oraz Japonki. Natomiast w poniedziałek lepsze od swoich rywalek były m.in. Kanadyjki.

Reprezentacja Kanady od początku spotkania przeważała nad Rosjankami. W pierwszej tercji oddała 17 strzałów, natomiast Rosyjski Komitet Olimpijski tylko trzy. Z tercji na tercję przewaga rosła. Pierwszą bramkę dla Kanady zdobyła Sarah Fillier w 28. minucie rywalizacji. Chwilę później wynik powiększyła Ella Shelton. Jeszcze przed zakończeniem drugiej części na listę strzelczyń wpisała się Erin Ambrose. W ostatnich dwudziestu minutach nic się nie zmieniło. Gospodarz turnieju cały czas dyktował warunki, a wynik stale się powiększał. W trzeciej tercji po golu dołożyły Melodie Daoust oraz Rebecca Johnston. Rosjanki bramkę honorową zdobyły w ostatniej sekundzie meczu.

Kanada - Rosyjski Komitet Olimpijski 5:1 (0:0, 3:0, 2:1)

Stany Zjednoczone jako jeden z faworytów mistrzostw świata w poniedziałek wygrały z reprezentacją Finlandii 3:0. Amerykanki już w pierwszej tercji prowadzenie objęły po golu Grace Zumwinkle. W spotkaniu do siatki rywala trafiały jeszcze Kelly Pannek oraz Hilary Knight. Oprócz techniki zawodniczki prezentowały twardą grę na lodowisku. W pierwszej tercji sędzia dwa razy musiał upominać hokeistki Stanów Zjednoczonych, natomiast w drugiej części aż trzy razy. Finki w tym aspekcie gry nie pozostawały dłużne swoim rywalkom i w całym meczu czterokrotnie ujrzały karę mniejszą.

Finlandia - Stany Zjednoczone 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Czeszki rozpoczęły turniej od wysokiej wygranej z Danią 6:1 w meczu otwarcia. Dwa dni później znowu nie dały szans swoim przeciwniczkom. Tym razem pokonały reprezentację Węgier 4:2. Kluczem do zwycięstwa było szybkie otwarcie wyniku. Już w 7. minucie prowadziły 2:0. W pierwszej części pojedynku strzelały Tereza Radova i Daniela Pejsova. Początek drugiej tercji był jeszcze lepszy w wykonaniu reprezentacji Czech. W ciągu dwóch minut powiększyły wynik o kolejne dwa trafienia. W 40. minucie spotkania Reka Dabasi zdobyła bramkę kontaktową. Ostatnia połowa była pełna nerwowości. Wszystko zaczęło się od nietrafionego karnego przez Węgierki. Później było mało gry, natomiast dużo nieprzepisowych wejść z jednej, jak i z drugiej strony. W konsekwencji sędzia w 20 minut pokazał aż 11 kar mniejszych. Gola zmniejszającego okazałą porażkę Węgry trafiły na 38 sekund przed zakończeniem spotkania.

Węgry - Czechy 2:4 (0:2, 1:2, 1:0)