US Open - kwalifikacje: Polki ze zmiennym szczęściem
Shinya Suzuki/flickr.com

• Dodał: Mateusz Czuchra
  • Data publikacji: 25.08.2021, 01:45

Pierwszego dnia kwalifikacji do US Open swoje pojedynki rozegrały trzy reprezentantki Polski. Ku uciesze polskich kibiców awans do kolejnej rundy wywalczyła Urszula Radwańska. Niestety z rozgrywkami w Nowym Jorku pożegnały się: niespodziewanie Magdalena Fręch, a także Katarzyna Kawa.

Jako pierwsza z biało-czerwonych w Nowym Jorku zaprezentowała się Katarzyna Kawa. Polka mimo, że nie natrafiła na rozstawioną rywalkę, nie mogła mówić o szczęśliwym losowaniu. Jej przeciwniczka - Mihaela Buzarnescu, w ostatnim czasie prezentowała dobrą formą, a niegdyś notowana była na 20. miejscu w rankingu WTA, co nie stawiało 28-latki w roli faworytki. Kawa bardzo słabo rozpoczęła spotkanie i nawet dobra postawa w końcowej części seta nie była w stanie uratować partii. W drugiej odsłonie wszystko zapowiadało na tie-breaka, wtedy po raz pierwszy w tym secie Rumunka stanęła przed szansą na przełamanie. Breakpointy oznaczały piłki meczowej, a 33-latka wykorzystując trzecią z nich, wygrała seta 7:5, a jednocześnie całe spotkanie.

Z goła inaczej o losowaniu mogła powiedzieć Urszula Radwańska. 30-latka w pierwszej rundzie trafiła na rozstawioną z numerem "27" Katarinę Zawacką. Ukrainka jednak w niedalekiej przeszłości nie prezentowała wysokiej formy, a dodatkowym atutem, który przemawiał za Polką było doświadczenie. W pierwszej fazie tego meczu obydwie zawodniczki miały problemy z utrzymaniem własnego podania. Na szczęście to 30-latka lepiej radziła sobie w tym elemencie i to na jej konto powędrował pierwszy set. Drugą partię w idealny sposób rozpoczęła Radwańska. Zawacka w kolejnej części nie dawała za wygraną i doprowadziła do wyrównania. Końcówka seta należała już jednak tylko do Polki, która w następnej rundzie zmierzy się z Federicą Di Sarą.

Magdalena Fręch, która fantastycznie spisywała się do tej pory podczas obecnego pobytu za oceanem, stawiana była w gronie faworytek do awansu do drabinki głównej US Open. Polka wyśmienicie zainaugurowała spotkanie pierwszej rundy eliminacji, ale szybko jej przeciwniczka - Lara Arruabarrena-Vecino, dała do zrozumienia, że nie zamierza odpuszczać tego pojedynku. Rozstawiona z "15" imponowała szczególnie w gemach serwisowych i ostatecznie wynikiem 6:3 zwyciężyła w premierowej odsłonie. Przebieg drugiego seta był dużo bardziej wyrównany i rozstrzygnął się w końcowym etapie. Jedyne przełamanie padło łupem dla Hiszpanki, co doprowadziło do trzeciej partii. W niej ponownie zadecydowało jedno przełamanie i znowuż dokonała tego 29-latka. Arruabarrena przełamała Polkę w drugim gemie, a później konsekwentnie utrzymywała własne podania, co ostatecznie dało zawodniczce z Półwyspu Iberyjskiego awans do drugiej rundy.