Siatkówka - ME kobiet: Serbki niepokonane w grupie, pierwsza porażka Polek

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 25.08.2021, 23:30

Faza grupowa mistrzostw Europy zmierza ku końcowi, a w grupach B i D doszło już do ostatecznych rozstrzygnięć. W tej pierwszej ostatni mecz rozegrały też Biało-Czerwone, które zakończyły ten etap przegraną z reprezentacją Bułgarii i uplasowały się na drugim miejscu. Komplet zwycięstw na swoim koncie odnotowały natomiast Serbki, które zapewniły sobie wygraną w grupie A.

Grupa A

Mimo iż w pierwszej z grup do rozegrania zostały jeszcze dwa mecze, to wygraną niezaprzeczalnie zapewniły sobie Serbki. Brązowe medalistki tegorocznych igrzysk olimpijskich zmagania grupowe zakończyły kompletem zwycięstw, jednak dzisiejsze spotkanie z Rosją rozstrzygnęło się dopiero w tie-breaku. Reprezentacja z Bałkanów świetnie weszła w mecz i mimo wyrównanej walki zwyciężyła pierwsze dwa sety. Trzecią odsłonę natomiast zupełnie zdominowały Rosjanki, które od początku do końca przeważały na boisku. Rozbite Serbki szybko potrafiły się odbudować, ale i w czwartym secie musiały uznać wyższość rywalek, które lepiej poradziły sobie w końcówce. O wszystkim zadecydował więc tie-break, ale tam olimpijskie medalistki nie dały już sobie wyrwać zwycięstwa i pewnie awansowały z pierwszego miejsca do fazy pucharowej. Rosjanki mimo porażki również mogą się już cieszyć z awansu, jednak przed nimi jeszcze ostatnie spotkanie z reprezentacją Bośni i Hercegowiny. Swój ostatni mecz grupowy dziś rozegrały też zamykające stawkę siatkarki z Azerbejdżanu, które w starciu z faworyzowanymi Francuzkami zdołały ugrać tylko jednego seta i przegrały 1:3. Trójkolorowe dyktowały warunki niemal przez cały spotkanie, z wyjątkiem końcówki drugiej odsłony, kiedy to niewykorzystany swoich szans na zakończenie seta i przegrały, grając na przewagi.

Francja - Azerbejdżan 3:1 (25:19, 26:28. 25:11, 25:18)
Serbia - Rosja 3:2 (25:22, 25:19, 16:25, 24:26, 15:10)

Grupa B

Ostateczne rozstrzygnięcia miały też miejsce w grupie B, gdzie o zwycięstwo w tej fazie rozgrywek rywalizowały drużyny z Polski i Bułgarii. O wszystkim zadecydował bezpośredni mecz między tymi ekipami, a tam mimo porażki w pierwszym secie lepiej poradziły sobie Bułgarki, które pokonały nasze reprezentantki 3:1. Biało-Czerwone nie zdołały utrzymać dobrej gry z premierowej odsłony i odnotowały pierwszą porażkę na mistrzostwach Europy, która kosztowała ich pozycję liderek grupy. Tym samym podopieczne Jacka Nawrockiego do dalszej rywalizacji awansowały z miejsca drugiego, a to oznacza, że w 1/8 finału zmierzą się z reprezentacją Ukrainy. We środę swoje ostatnie spotkanie rozegrały też Niemki, które pewnie w trzech setach pokonały reprezentację Hiszpanii, która zakończyła już zmagania na tegorocznych europejskim czempionacie.

Hiszpania - Niemcy 0:3 (13:25, 17:25, 21:25)
Bułgaria - Polska 3:1 (18:25, 25:21, 25:21, 25:23)

Grupa C

Po komplet zwycięstw w fazie grupowej zmierzają też Włoszki, które pewnie pokonały rywalki z Chorwacji 3:0. Reprezentantki Italii tylko w drugiej odsłonie pozwoliły rywalkom nawiązać wyrównaną walkę, a w pozostałych odsłonach całkowicie zdominowały Chorwatki. Dla bałkańskiej drużyny była to pierwsza porażka w turnieju, a swoje zmagania w grupie zakończyły na drugim miejscu. Tytuł lidera już teraz zapewniły sobie Włoszki, jednak przed nimi jeszcze jedno spotkanie. Zacięty bój stoczyły dziś drużyny Białorusi i Węgier, a ich starcie rozstrzygnęły się dopiero w piątym secie, gdzie z minimalną przewagą triumfowały Białorusinki. Obie te ekipy nie mogą być jednak pewne awansu. Węgierki muszą czekać na wyniki pozostałych drużyn, a przed naszymi wschodnimi sąsiadkami jeszcze mecz ze Słowacją.

Białoruś - Węgry 3:2 (20:25, 14:25, 25:16, 25:23, 15:12)
Chorwacja - Włochy 0:3 (15:25, 23:25, 14:25)

Grupa D

W ostatniej grupie zmagania zakończyły dwa dosyć jednostronne pojedynki. Najpierw swój awans przypieczętowały Holenderki, które pokonały reprezentację Szwecji 3:0. Porażka jednak nie wyeliminowała skandynawskich siatkarek z turnieju, a dwie wygrane wystarczyły na zajęcie ostatniego miejsca premiowanego awansem. Jeszcze szybciej ze swoimi rywalkami rozprawiły się Ukrainki, które w ostatnim meczu zmierzyły się z zamykającymi stawkę Rumunkami. Nasze wschodnie sąsiadki dominowały w każdym elemencie i pokonały siatkarki z Rumunii 3:0.

Szwecja - Holandia 0:3 (21:25, 20:25, 13:25)
Rumunia - Ukraina 0:3 (15:25, 17:25, 11:25)

Kinga Filipek – Poinformowani.pl

Kinga Filipek

Amatorka biegania i pisania, studentka zarządzania w sporcie. Na portalu najczęściej znajdziecie mnie w działach siatkówki, skoków narciarskich, lekkoatletyki i łyżwiarstwa.