Tokio 2020 - Podnoszenie ciężarów: Justyna Kozdryk z brązowym medalem

• Dodał: Mateusz Kirpsza
  • Data publikacji: 26.08.2021, 10:28

Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Po wczorajszych dwóch zdobyczach medalowych reprezentanci Polski walczyli o kolejne krążki. Brązowy medal udało się wywalczyć Justynie Kozdryk w podnoszeniu ciężarów w kategorii do 45 kg. Jest to powrót na olimpijskie podium, gdyż Polce udało się zdobyć srebro w Pekinie w 2008 roku.

Jako pierwszy do rywalizacji przystąpił Sławomir Szymański w kategorii do 49 kg mężczyzn. Jako pierwszy ciężar zadeklarował 130 kg, które udało się zaliczyć. Następnie nasz zawodnik przystąpił do sztangi ważącej o 6 kg więcej. Ta próba również została zaliczona przez sędziów, lecz wciąż było to za mało niż na ósmą lokatę. Biało-czerwony postanowił zmierzyć się z ciężarem 144 kg, aby przesunąć się w klasyfikacji na szóstą pozycję. Niestety nie udało się zaliczyć trzeciego podejścia. Finalnie Sławomir Szymański został sklasyfikowany na ósmym miejscu, wyprzedzając jedynie zawodnika z Japonii. Złoto przypadło Jordańczykowi Qaradzie (173 kg), srebro Wietnamczykowi Le (173 kg), a brąz Azerowi Mammadowowi (156 kg).

Z wielkimi nadziejami spoglądaliśmy na rywalizację sztangistek do 45 kg. Z szansami medalowymi przystąpiła doświadczona 41-letnia Justyna Kozdryk. Pierwszym zadeklarowanym ciężarem było 93 kg. Zaliczenie tego podejścia bardzo mocno przybliżyło naszą zawodniczkę ku upragnionemu medalowi. Następnie przystąpiła do sztangi o wadze 95 kg. Druga próba również została wykonana poprawnie i dzięki temu Kozdryk była już pewna brązowego medalu. W ostatniej próbie Polka podniosła 101 kg, lecz cięższe sztangi wycisnęły rywalki z Chin i Nigerii. Jest to drugi medal Justyny Kozdryk na igrzyskach paraolimpijskich, gdyż srebro wywalczyła w tej samej kategorii w Pekinie w 2008 roku. Złoto wywalczyła Tijani z Nigerii (107 kg). Podium uzupełniła Chinka Cui (102 kg).