Hokej – Kwalifikacje IO: piękny sen trwa! Polska sensacyjnie pokonuje Białoruś!
Paweł Bialic/PZHL/materiały prasowe PZHL

• Data publikacji: 26.08.2021, 17:48

Reprezentacja Polski w hokeju na lodzie udanie rozpoczęła zmagania na inaugurację turnieju kwalifikacyjnego do zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2022 roku. Polacy na turnieju rozgrywanym w Bratysławie sensacyjnie pokonali reprezentację Białorusi 1:0 (0:0, 0:0, 1:0).

Na początku pierwszej tercji Białorusini zaznaczyli swoją dominację. Nasi wschodni sąsiedzi lepiej rozgrywali krążek i stworzyli kilka sytuacji bramkowych, jednak Polakom udało się uniknąć utraty gola. Biało-czerwoni spisywali się dobrze i po dziesięciu minutach na tablicy wyników widniał bezbramkowy remis, choć ciągle to Białoruś dyktowała warunki gry.

Na cztery minuty przed końcem tercji karę indywidualną otrzymał Mateusz Bryk. Polacy zostali zamknięci we własnej tercji, ale nie stracili gola. Świetnie w polskiej bramce spisywał się John Murray i ostatecznie pierwsza tercja zakończyła się remisem.

Drugie dwadzieścia minut było, podobnie jak pierwsze – bardzo trudne, Polacy, oprócz defensywy grali łącznie cztery minuty w przewadze, ale nie stworzyli wielu sytuacji bramkowych. W 16. minucie drugiej tercji świetną sytuację zmarnował Grzegorz Pasiut, a chwilę później w wyniku nieporozumienia w polskich szeregach strzał Krystiana Dziubińskiego obronił Danny Taylor. Białorusini nieco opadli z sił, a do ich gry wkradło się kilka błędów. Na lodowisku w Bratysławie wciąż jednak nie oglądaliśmy bramek.

W ostatniej tercji, tuż po jej rozpoczęciu od utraty gola uratował Polaków John Murray, który kapitalnie zablokował dostęp do lewej strony bramki. Bramkarz GKS-u Katowice od początku meczu rozgrywał świetne zawody. Reprezentanci Polski wykazali ogromne serce do walki i ciągle zatrzymywali białoruską ofensywę.

W 15. minucie trzeciej tercji Polska oszalała z radości! Krążek świetnie wyłożył przed bramkę Alan Łyszczarczyk, a Filip Komorski zdobył bramkę na 1:0. Chwilę później Grzegorz Pasiut mógł dobić rywali, ale trafił w słupek. Białorusini w końcówce tercji grali jeszcze w przewadze, ale wynik nie zmienił się i to biało-czerwoni sięgnęli po trzy punkty.

Polscy hokeiści zostawili na lodzie serce i mnóstwo sił, czym na pewno zaskarbili sobie serca kibiców.

Jutro o godz. 19:15 biało-czerwoni zmierzą się z gospodarzami i faworytami turnieju, reprezentacją Słowacji. W innym dzisiejszym spotkaniu naszej grupy Austriacy o godz. 19:15 zmierzą się ze Słowacją.

Polska – Białoruś 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Bramki: 55’ Filip Komorski