Igrzyska Paraolimpijskie - 27 sierpnia [Relacja aktualizowana - zapis]

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 27.08.2021, 15:15

Z każdym dniem igrzysk paraolimpijskich w Tokio powiększa się też polski dorobek medalowy, a dziś już kolejne szanse na sukcesy Biało-Czerwonych. Przed nami między innymi ciąg dalszy emocji związanych ze startami Polaków w tenisie stołowym, pływaniu, szermierce czy podnoszeniu ciężarów, ale też początek zmagań w lekkoatletyce czy wioślarstwie. Zapraszamy do wspólnego śledzenia paraolimpijskich wydarzeń!

Relacja na żywo

Dziękujemy za wspólne emocje i zapraszamy ponownie jutro.

Był to już ostatni dzisiaj polski akcent w paraolimpijskich zmaganiach w Tokio. Kończymy ten niezwykle udany dzień z trzema medalami lekkoatletów, którzy tym samym podwoili dotychczasowy dorobek reprezentacji.

Tenis na wózkach Bardzo wyrównany był ostatni gem w pojedynku Piotra Jaroszewskiego z Sepulvedą z Chile, ale ostatecznie lepszy w nim okazał się Polak, który wygrał trzecią partię 6:4. Dało mu to zwycięstwo w całym pojedynku 2:1 i awans do kolejnej fazy turnieju.

Tenis stołowy Ależ powalczył w tym trzecim secie Polak. Cały czas z przodu utrzymywał się Hiszpan Morales, ale Maksym Chudzicki popisał się rewelacyjną końcówką i wygrał partię 11:9, a tym samym całe spotkanie 3:0 i awansował do półfinału zmagań w klasie 7.

Tenis stołowy Maksym Chudzicki o krok od strefy medalowej! Polak wygrał drugą partię 11:7 i w meczu prowadzi już 2:0.

Tenis stołowy Niestety Krzysztof Żyłka nie powalczy o medal w klasie 4. Polak wysoko przegrał czwartą partię w meczu z Francuzem Thomasem 3:11, ulegając rywalowi w całym meczu 1:3 i kończąc zmagania na ćwierćfinale.

Tenis stołowy Krzysztof Żyłka wygrał drugą partię 11:8 i wyrównał stan rywalizacji. Trzeci set ponownie padł jednak łupem Thomasa, który zwyciężając 5:11 wrócił na prowadzenie. Pierszą partię wygrał Chudzicki, pokonując Moralesa 11:6.

Lekkoatletyka - Mamy kolejny medal! Róża Kozakowska okazała się najlepsza w rzucie maczugą w klasie F32, osiągając w najlepszej próbie 28.74 m. Polka nie tylko zdobyła złoto, ale też pobiła rekord świata! Wielkie brawa!

Tenis stołowy Swój ćwierćfinałowy pojedynek w klasie 7 rozpoczął Maksym Chudzicki. Rywalem Polaka w walce o fazę pucharową jest Hiszpan Jordi Morales.

Tenis stołowy Żyłka przegrywa pierwszą partię 7:11. Polak na początku zbudował przewagę, ale Francuz Thomas szybko zniwelował stratę, by wygrać seta otwarcia.

Tenis na wózkach Piotr Jaroszewski wygrywa drugą partię w pojedynku z Chilijczykiem Sepulvedą 6:4, wyrównując stan rywalizacji. Losy zwycięstwa rozstrzygnie trzeci set.

Tenis stołowy Swój ćwierćfinałowy pojedynek w klasie 4 rozpoczął Krzysztof Żyłka, którego rywalem jest Francuz Maxime Thomas.

Lekkoatletyka - Ostatni na liście startowej Bułgar Ruzhdi Ruzhdi w drugiej próbie pcha na odległość 12.19 m, spychając Lecha Stoltmana na trzecią lokatę. Polak tym samym powtórzył swój rezultat z Rio i wywalczył brązowy medal w pchnięciu kulą w kategorii F55.

Tenis na wózkach Kamil Fabisiak rozegrał rewelacyjną trzecią partię, wygrywając ją w przekonujący sposób 6:1. Polak tym samym pokonał Suthiego Khlongruę z Tajlandii 2:1 i awansował do drugiej rundy turnieju singlowego.

Lekkoatletyka - Lech Stoltman w szóstej kolejne wyrównuje swój najlepszy wynik i pcha na odległość 12.15 m. Polak jest drugi, a do końca rywalizacji pozostał już tylko występ jednego rywala. Możemy zatem już teraz cieszyć się z kolejnego medalu!

Lekkoatletyka Stoltman już na drugiej lokacie po pchnięciu na 12.15 m z czwartej kolejki! To najlepszy wynik w sezonie Polaka.

Lekkoatletyka Świetny początek Stoltmana, który już pierwszym pchnięciem na odległość 12.05 m wskoczył na najniższy stopień podium. Do srebra brakuje mu tylko jednego centymetra.

Lekkoatletyka Swoją przygodę z rywalizacją w Tokio zakończył Tomasz Ściubak. Polak w pchnięciu kulą w klasie F37 zajął 8. miejsce z najlepszym wynikiem 13.38 m.

Lekkoatletyka Zbliżamy się do występu Lecha Stoltmana w pchnięciu kulą w klasie F55. Czy Polak zdoła powtórzyć rezultat z Rio i wywalczyć medal? Pięć lat temu był brąz.

Tymczasem mała ciekawostka. Herbert Aceituno zdobył dzisiaj pierwszy medal dla Salwadoru w historii igrzysk, zajmując trzecie miejsce w podnoszeniu ciężarów w kategorii do 59 kg mężczyzn.

Tenis na wózkach Piotr Jaroszewski przegrywa pierwszą partię w swoim pojedynku. Polak był jedynie tłem dla Sepulvedy z Chile, który pewnie zwyciężył 6:1 i objął prowadzenie.

Lekkoatletyka Po czterech kolejkach w pchnięciu kulą w klasie F37 Tomasz Ściubak zajmuje 8. lokatę z najlepszą próbą z drugiej kolejki i wynikiem 13.38 m.

Tenis na wózkach Świetna druga partia w wykonaniu Kamila Fabisiaka. Polak szybko zbudował sobie przewagę w tym secie i wygrał go 6:2, wyrównując tym samym stan meczu z Khlongurą z Tajlandii. Za chwilę początek trzeciej odsłony.

Lekkoatletyka Tymczasem w pchnięciu kulą w kategorii F37 pierwsze próby ma za sobą Tomasz Ściubak. Polak po pchnięciu na odległość 12.80 m w pierwszej próbie w drugiej zanotował 13.38 m , co jest jego najlepszym wynikiem w sezonie. Aktualnie daje mu to 7. lokatę.

Lekkoatletyka W rywalizacji pchnięcia kulą w klasie F55 prowadzi Brazylijczyk Santos, który wynikiem 12.63 ustanowił nowy rekord świata. My czekamy na to jak zaprezentuje się Lech Stoltman.

Lekkoatletyka Niezbyt dobry bieg Joanny Mazur i Michała Stawickiego, którzy dosyć wyraźnie odstawali od rywali. Ostatecznie reprezentanci Polski zajęli czwartą lokatę w tym biegu i nie awansowali do finału.

Lekkoatletyka Za chwilę w biegu półfinałowym na 400 metrów w klasie T11 zaprezentują się Joanna Mazur ze swoim przewodnikiem Michałem Stawickim.

Tenis na wózkach Swoje spotkanie pierwszej rundy niedługo powinien rozpocząć również Piotr Jaroszewski, którego przeciwnikiem będzie Jaime Sepulveda z Chile.

Tenis na wózkach Kamil Fabisiak niestety przegrał pierwszą partię w swoim pojedynku 4:6. Polak dzielnie walczył, ale finalnie musiał uznać wyższość Khlongruy z Tajlandii.

Tenis stołowy Niestety, Billy Shilton wygrywa piątego seta 11:6. Piotr Grudzień kończy występ na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio na 1/8 finału. Brytyjczyk zagra w ćwierćfinale z Chińczykiem Shuai Zhao.

Lekkoatletyka - I mamy pierwszy medal na bieżni! Michał Derus wywalczył srebro w biegu na 100m w klasie T47 z czasem 10.61, bijąc rekord Europy! Polak broni tym samym drugiej lokaty wywalczonej podczas zmagań w Rio.

Lekkoatletyka Za chwilę finał biegu na 100m w klasie T47 z udziałem Michała Derusa, na który bardzo czekaliśmy. Polak do finałowego biegu awansował z drugim czasem, więc szanse na medal spore.

Tenis stołowy Wyraźnie lepszy w czwartej odsłonie pojedynku 1/8 finału okazał się Shilton. Brytyjczyk wygrał 11:8, a losy awansu do ćwierćfinału, rozstrzygnie piąty set.

Podnoszenie ciężarów - Pierwsza nieudana próba Grzegorza Lanzera w zawodach. Polak nie podniósł 168 kilogramów, ale nadal pozostaje na czwartym miejscu.

Tenis stołowy Piotr Grudzień prowadził od początku do końca trzeciego seta. Polak wygrał tę partię 11:7 i wychodzi na prowadzenie 2:1 w całym spotkaniu.

Lekkoatletyka Rozpoczęła się rywalizacja w finale rzutu maczugą kobiet w klasie F32 z Różą Kozakowską w stawce.

Tenis stołowy Kolejna wyrównana odsłona w meczu Piotra Grudnia i Billy'ego Shiltona. Niestety tym razem na korzyść Brytyjczyka, który zwyciężył 11:8 i wyrównał stan meczu.

Podnoszenie ciężarów Świetnie spisuje się na razie Grzegorz Lanzer w swojej rywalizacji. Polak zaliczył również drugi ciężar - 166 kilogramów. Do pierwszej trójki bardzo daleko, ale czwarte miejsce wygląda na niezagrożone.

Tenis stołowy Wiele się dzieje na arenie do tenisa stołowego w Tokio. Piotr Grudzień wygrał premierową partię z Billym Shiltonem. Po ponad 12 minutach gry, set zakończył się wynikiem 16:14 po myśli Polaka.

Lekkoatletyka Rozpoczynamy sesję wieczorną na arenie lekkoatletycznych zmagań. Już za chwilę rozpocznie się finał pchnięcia kulą w klasie F55, w której o medale walczył będzie Lech Stoltman. Polak broni brązowego medalu z 2016 roku z Rio.

Tenis na wózkach Już niedługo swoje spotkanie pierwszej rundy powinien rozpocząć Kamil Fabisiak. W opóźnionym z powodu wysokich temperatur meczu rywalem Polaka będzie Suthi Khlongrua z Tajlandii.

Tenis stołowy Rafał Czuper melduje się w półfinale turnieju tenisistów stołowych klasy drugiej! W czwartej partii, Polak przegrywał 6:8, ale zachował zimną krew na końcówkę seta. Czuper w tej odsłonie ostatecznie zwyciężył 11:9, a jednocześnie wygrał spotkanie z Jirim Suchankiem 3:1.

Tenis stołowy Do meczu w 1/8 finału klasy ósmej szykuje się Piotr Grudzień. Jego rywalem w tej fazie będzie Billy Shilton. Polak wygrał grupę bez straty seta, natomiast Brytyjczyk fazę grupową zakończył na drugiej lokacie, przegrywając jedno spotkanie.

Tenis stołowy Jiri Suchanek nie daje za wygraną. Czech trzecią odsłonę wygrywa 11:7 i oznacza to, że Rafał Czuper przegrał pierwszego seta na tych igrzyskach.

Podnoszenie ciężarów - Grzegorz Lanzer z udanym pierwszym podejściem, w którym na sztandze było 161 kilogramów. Polak obejmuje prowadzenie. Obok niego swój ciężar (155 kilogramów) podniósł na razie tylko Narong Kasanun (Tajlandia).

Tenis stołowy Rafał Czuper jest tylko jednego seta od strefy medalowej igrzysk. Polak drugą partię z Suchankiem wygrał do czterech.

Tenis stołowy Rafał Czuper kontynuuje swoją znakomitą dyspozycję na imprezie w Tokio. Pierwszy set w ćwierćfinałowym pojedynku 11:6 dla Polaka.

Podnoszenie ciężarów - O godzinie 11:30 rozpocznie się ostatnia w dniu dzisiejszym rywalizacja na pomoście ciężarowym w Tokio. W kategorii do 65 kilogramów mężczyzn Polskę reprezentuje Grzegorz Lanzer.

Tenis stołowy Rafał Czuper już za kilka minut rozpocznie mecz ćwierćfinałowy w klasie drugiej. Rywalem Polaka w tej fazie zawodów jest Czech, Jiri Suchanek. Do tej pory nasz reprezentant spisuje się znakomicie podczas zawodów w Tokio. Czuper w dwóch pojedynkach fazy grupowej nie stracił choćby jednego seta.

Pływanie - Za nami finałowy start Wojciecha Makowskiego na 50 metrów stylem dowolnym mężczyzn w kategorii S11. Polak walczył dzielnie, ale ostatecznie zameldował się na 7. miejscu z czasem 27,83.

Badminton - Wczoraj rozlosowano grupy w turnieju parabadmintona. Poznaliśmy rywali Bartłomieja Mroza, który do rywalizacji przystąpi 1 sierpnia.

Tenis ziemny - Z powodu upałów przełożono mecze tenisistów na późniejsze godziny. Nasi zawodnicy jednak nie próżnują.

Niepokojące wieści dochodzą do nas z Polskiej Agencji Antydopingowej. Marcin Polak i jego pilot Michał Ładosz, którzy we środę zdobyli brązowy medal paraolimpijski w kolarstwie torowym są podejrzani o stosowanie dopingu.

Na kolejne starty Polaków musimy trochę poczekać. O godzinie 10:57 w finale na 50 metrów stylem dowolnym w kategorii S11 wystąpi Wojciech Makowski. A kilka minut później, bo o 11 w ćwierćfinale tenisa stołowego powalczy Rafał Czuper (klasa 2).

Szermierka na wózkach Polskie szpadzistki również zakończyły już rywalizację w drużynówce. Polki przegrały pierwsze dwa spotkania, a pojedynek z Japonią nie odbył się, gdyż gospodynie zrezygnowały z występu. Tym samym Biało-Czerwone zostały sklasyfikowane na 6. pozycji.

Łucznictwo Łukasz Ciszek kończy rywalizację w rundzie rankingowej z dorobkiem 585 punktów, co dało mu 24. pozycję.

Łucznictwo Łukasz Ciszek nieco poprawił swoją pozycję i po 66 oddanych strzałach jest 25.

Tenis na wózkach Spotkań z udziałem Polaków możemy spodziewać się najwcześniej w okolicach godziny 10:00.

Łucznictwo Po 48 próbach Łukasz Ciszek spadł na 28. pozycję, a jego wynik to 382 "oczka".

Szermierka na wózkach Polscy szpadziści po trzech przegranych pojedynkach zakończyli swój udział w rywalizacji i zostali sklasyfikowani na 7. pozycji.

Łucznictwo Łukasz Ciszek po 36 oddanych strzałach plasuje się na 24. pozycji z dorobkiem 292 punktów.

Tenis na wózkach Swoje zmagania w tej dyscyplinie rozpoczną Kamil Fabisiak i Piotr Jaroszewski, jednak oba mecze mają spore opóźnienie. Fabisiak zmierzy się z Suthi Khlongrua z Tajlandii, a rywalem Jaroszewskiego będzie Chilijczyk Jaime Sepulveda.

Łucznictwo Właśnie trwa runda rankingowa w rywalizacji mężczyzn z łuku klasycznego, gdzie Polskę reprezentuje Łukasz Ciszek.

Szermierka na wózkach Niestety w rywalizacji drużynowej pań Polkom również nie idzie najlepiej. Biało-Czerwone najpierw przegrały z Rosjankami - 31:44, a następnie musiały uznać wyższość drużyny z Hong Kongu - 40:45.

Szermierka na wózkach Polacy przegrali swój pierwszy pojedynek w szpadzie w rywalizacji drużynowej z reprezentacją Ukrainy - 32:45. Niestety Biało-Czerwonym lepiej nie poszło też w następnych pojedynkach, gdzie musieli uznać wyższość Francuzów - 39:45 i Brytyjczyków - 30:45.

Tenis stołowy Chwilę temu bardzo dobry mecz rozegrał Krzysztof Żyłka (klasa 4), który pokonał 3:0 Wanchai Chaiwuta z Tajlandii w meczu 1/16 finału.

Tenis stołowy Z kolei swój pojedynek z Chińczykiem Xiangiem Zhai w 1/16 przegrał Maciej Nalepka (klasa 3) w stosunku 1:3.

Tenis stołowy Niestety w ćwierćfinale lepsza od Doroty Bucław (klasa 1-2) okazała się Nadieżda Puszpaszewa, która pokonała Polkę 3:1.

Tenis stołowy Swój mecz grupowy po bardzo wyrównanym pojedynku wygrała też Krystyna Łysiak (klasa 11), która pokonała Mui Wui Ng 3:2.

Tenis stołowy Maksym Chudzicki (klasa 7) wygrał swój pojedynek grupowy z Punpoo Chalermpongiem 3:0.

Wioślarstwo Nasza osada damsko-męska Jolanta Majka i Michał Gadowski zajęli czwarte miejsce w swoim biegu eliminacyjnym, co pozwoliło im na kwalifikację do repasażu.

Podnoszenie ciężarów Mariusz Tomczyk z wynikiem 161 kilogramów zajął 8. pozycję w rywalizacji ciężarowców w kategorii do 59 kg.

Pływanie Wojciech Makowski i Przemysław Drąg powalczyli w eliminacjach na 50 metrów stylem dowolnym (klasa S11 - zawodnicy niewidomi lub z bardzo słabym wzrokiem). Makowski uzyskał siódmy czas eliminacji i z wynikiem 27,92 s zakwalifikował się do finału. Niestety ta sztuka nie udała się Drągowi, który z czasem 29,02 s zajął 12. pozycję.

Łucznictwo Swoje zmagania rozpoczęła Milena Olszewska brązowa medalista z igrzysk z Rio i Londynu, która w rundzie rankingowej strzelania z łuku klasycznego zdobyła 581 punktów i zajęła 10 pozycję.

Lekkoatletyka Świetnie w biegu eliminacyjnym zaprezentował się srebrny medalista z Rio de Janeiro - Michał Derus (kat. T47 - upośledzenie kończyn górnych). Polak uzyskał drugi czas w eliminacjach - 10,73 s i jest jednym z kandydatów do medalu.

Lekkoatletyka Joanna Mazur (kat. T11 - częściowa lub całkowita urata wzroku) wraz z przewodnikiem Michałem Stawickim zajęli w swoim biegu eliminacyjnym trzecie miejsce, ale czas 1:01,50 pozwolił im awansować do półfinału.

Lekkoatletyka Jagoda Kibił (kat. T35 - upośledzenie czterech kończyn) awansowała do finału biegu na 100 metrów, a tam zajęła 5. miejsce z czasem 15,38 s. Taki rezultat jest nowym rekordem życiowym Polki. Zwyciężczyni rywalizacji - Chinka Xia Zhou ustanowiła nowy rekord świata, który od dziś wynosi 13,00 s.

Gdy my dopiero budzimy się do życia, w Tokio w pełni trwa już rywalizacja paraolimpijczyków. Jak poszło Polakom?

Początek naszej relacji i pierwszy meldunek z paraolimpijskich wydarzeń pojawi się około godziny 6:30.

Kinga Filipek – Poinformowani.pl

Kinga Filipek

Amatorka biegania i pisania, studentka zarządzania w sporcie. Na portalu najczęściej znajdziecie mnie w działach siatkówki, skoków narciarskich, lekkoatletyki i łyżwiarstwa.