Hokej - MŚ: Kanadyjki lepsze w hicie na koniec fazy grupowej

• Data publikacji: 27.08.2021, 09:50

Zakończyła się faza grupowa mistrzostw świata w hokeju na lodzie kobiet w Calgary. W grupie A najlepsze okazały się Kanadyjki, które w meczu na szczycie wygrały 5:1 z Amerykankami.

W silniejszej na mistrzostwach grupie A o pierwsze miejsce walczyły reprezentacje Kanady i Stanów Zjednoczonych. Już po pierwszej tercji gospodynie prowadziły 2:0, a po drugiej 5:0. Honorową bramkę dla Amerykanek strzeliła Lee Stecklein. Dwa trafienia dla Kanady zanotowała Jamie-Lee Rattray. Ekipa gospodarzy sięgnęły po cztery zwycięstwa. Amerykanki uplasowały się na drugim miejscu, a trzecie były Finki. Zespół ze Skandynawii na koniec rozgrywek grupowych rozgromił 6:0 Szwajcarię. Hat-tricka zanotowała Petra Nieminem. Dwie bramki zdobyła Susanna Tapani, a ostatniego gola strzeliła Wiiwi Wainikka. Szwajcarska drużyna nie zdobyła punktu i weszła do ćwierćfinału z ostatniego, piątego miejsca w grupie A.

W grupie B pięć zespołów musiało walczyć o trzy miejsca w fazie pucharowej. Przed ostatnim grupowym spotkaniem było wiadomo, że Węgierki i Dunki odpadną, a Czeszki zajmą pierwsze miejsce. Japonki i Niemki walczyły o drugą pozycję. W 15. minucie zespół z Europy wyszedł na prowadzenie po bramce Kerstin Spielberger. Japońska drużyna odpowiedziała w drugiej tercji po trafieniach Hanae Kubo i Hikaru Yamashity. Mecz zakończył się wygraną 2:1 Japonek. W ćwierćfinale zespół z Azji zmierzy się ze Stanami Zjednoczonymi, Niemki z Kanadyjkami, Czeszki z Finkami, a Szwajcarki z Rosjankami.