Tokio 2020 - Podnoszenie ciężarów: Lanzer tuż za podium, Tomczyk ósmy

• Dodał: Seweryn Czernek
  • Data publikacji: 27.08.2021, 12:33

W piątek na pomoście w Tokio obserwowaliśmy zmagania dwóch reprezentantów Polski. W kategorii do 59 kg mężczyzn 8. lokatę z wynikiem 161 kg zajął Mariusz Tomczyk. Tuż za podium uplasował się z kolei Grzegorz Lanzer, zaliczając w kategorii do 65 kg mężczyzn 166 kg.

Dla Mariusza Tomczyka był to już szósty udział w imprezie czterolecia, a swój debiut zaliczył on w 2000 roku w Sydney. Swój najlepszy rezultat odniósł w 2008 roku w Pekinie, zajmując miejsce tuż za podium. Zmagania w Tokio sztangista rozpoczął od zaliczenia 156 kg. W drugim podejściu rozprawił się ze sztangą ważącą 161 kg i właśnie z takim rezultatem zakończył zmagania. Trzecia próba do 166 kg była już bowiem nieudana, co pozwoliło Tomczykowi zająć ostatecznie 8. lokatę. Najlepszy okazał się Chińczyk Qi, zaliczając w trzecim podejściu 187 kg. Rywalizację z takim samym ciężarem zakończył srebrny medalista, Egipcjanin Osman, a najniższe miejsce na podium zajął Aceituno z Salwadoru (184 kg).

Zmagania w Tokio były drugim występem na paraolimpiadzie Grzegorza Lanzera, który w swoim debiucie w Rio zajął ósme miejsce. Polak rywalizację w stolicy Japonii zaczął od 161 kg, które bez problemu udało mu się zaliczyć. Problemów nie sprawiło mu również drugie podejście i sztanga ważąca 166 kg. Trzecia próba do ciężaru 168 kg nie zakończyła się już sukcesem, a zaliczone 166 kg pozwoliło Lanzerowi zająć bardzo dobre, czwarte miejsce. Podium było jednak zdecydowanie poza zasięgiem polskiego sztangisty, a Złoto wywalczył Chińczyk Liu z jednym zaliczonym podejściem i ciężarem 198 kg. Srebro powędrowało do Jafariego z Iranu (195 kg), a podium uzupełnił Algierczyk Bettir, zaliczając 195 kg.