Tokio 2020 - Tenis stołowy: Rafał Czuper i Maksym Chudzicki o krok od medalu

• Dodał: Łukasz Nocuń
  • Data publikacji: 27.08.2021, 15:22

Trzeci dzień rywalizacji w turnieju paraolimpijskim przyniósł Polakom dwóch bohaterów. Awans do strefy medalowej zapewnili sobie Rafał Czuper (klasa 2.) oraz Maksym Chudzicki (klasa 7.)

Klasa 2.

Udany dzień ma za sobą Rafał Czuper. Srebrny medalista poprzednich igrzysk paraolimpijskich pewnie zmierza ku zdobyciu kolejnego krążka. W 1/4 finału w czterech setach rozstrzygnął spotkanie z Czechem Jirim Suchankiem. W półfinale rywalem Polaka będzie reprezentant Korei Południowej Jin Cheol Parkiem.

Rafał Czuper - Jiri Suchanek (Czechy) 3:1 (11:6, 4:11, 11:7, 11:9)

Klasa 1.-2.

Na ćwierćfinale udział z igrzyskami zakończyła Dorota Bucław. Rywalizująca w klasie 1.-2. reprezentantka Polski po udanej fazie grupowej, przystępowała do fazy pucharowej ze sporymi nadziejami na medal. Pierwszy set spotkania z Nadieżdą Puszpaszewą ułożył się po myśli Bucław, która oddała w nim osiem punktów. Później do głosu doszła Rosjanka. Mimo zaciętych partii Puszpaszewa zdecydowanie lepiej grała w kluczowych momentach. Ostatecznie Polka przegrała 1:3.

Dorota Bucław - Nadieżda Puszpaszewa (Rosyjski Komitet Paraolimpijski) 1:3 (11:8, 6:11, 10:12, 8:11)

Klasa 3.

Do strefy medalowej nie zdołał awansować Michał Nalepka. Polak musiał uznać wyższość Chińczyka Xiang Zhaia. Po dwóch partiach bez historii, Nalepka zdołał przedłużyć swoje olimpijskie szanse po zwycięstwie 11:9 w trzecim secie. Niestety nie był w stanie nawiązać równorzędnej walki w kolejnej odsłonie, którą przegrał do 6.

Michał Nalepka - Xiang Zhai (Chiny) 1:3 (4:11, 3:11, 11:9, 6:11)

Klasa 4.

Kolejny krok na drodze do strefy medalowej postawił Krzysztof Żyłka. Multimedalista międzynarodowych imprez w 1/8 finału zagrał znakomicie. Spotkanie z reprezentantem Tajlandii Chaiwutem nie należało do najłatwiejszych, w każdym z setów trwała zacięta walka, ale za każdym razem górą był Polak. Żyłka wygrał 3:0 i w następnej rundzie zagra z Francuzem Thomasem.

Krzysztof Żyłka - Wanchai Chaiwut (Tajlandia) 3:0 (11:7, 12:10, 11:7)

Klasa 7.

Awans do półfinału wywalczył Maksym Chudzicki. Mający dotychczas niewielkie doświadczenie na arenie międzynarodowej Polak w sesji porannej poradził sobie z Tajem Chalermpongiem, którego pokonał 3:0. Zwycięstwo to premiowała Chudzickiego do ćwierćfinału zmagań w klasie 7. W spotkaniu fazy pucharowej Polak stanął na wysokości zadania. Od początku meczu z Hiszpanem Jordi Moralesem Polak prezentował się bardzo dobrze. W efekcie wygrał 3:0 i zapewnił sobie grę w strefie medalowej igrzysk paraolimpijskich.

Maksym Chudzicki - Punpoo Chalermpong (Tajlandia) 3:0 (11:8, 14:12, 11:9)

Maksym Chudzicki - Jordi Morales (Hiszpania) 3:0 (11:6, 11:7, 11:9)

Klasa 8.

Sporym rozczarowaniem dla polskich kibiców jest z pewnością porażka Piotra Grudnia w rywalizacji w klasie 8. Dla Polaka igrzyska paraolimpijskie w Tokio były czwartymi w karierze zawodami tej rangi. Dotychczas z każdych wracał z medalem. Porażka z Brytyjczykiem Shiltonem zaprzepaściła jego szanse na powtórzenie dotychczasowych osiągnięć. Grudzień stoczył z rywalem niesamowitą batalię. Pierwsza partia padła łupem Polaka po grze na przewagi 16:14. Odpowiedź Shiltona była natychmiastowa. Po zwycięstwie w drugiej partii doprowadził do remisu 1:1. Nasz reprezentant mimo sporych problemów z odnalezieniem odpowiedniego rytmu, zdołał zapisać na swoim koncie kolejną odsłonę. Niestety od tego momentu przy stole istniał tylko Shilton, który najpierw doprowadził do remisu, a następnie zamknął spotkanie, oddając w piątym secie zaledwie sześć oczek.

Piotr Grudzień - Billy Shilton (Wielka Brytania) 2:3 (16:14, 8:11, 11:7, 8:11, 6:11)

Klasa 11.

Krystyna Łysiak straciła szanse na awans do strefy medalowej już przed dzisiejszą serią spotkań. W meczu o honor Polka zagrała jednak bardzo dobrze. Mimo tego, że przegrywała 0:2 z reprezentantką Hongkongu Mui Wui Ng, zdołała odwrócić losy spotkania, broniąc po drodze piłki meczowe. Mimo dzisiejszego zwycięstwa Łysiak zajęła w swojej grupie ostatnie miejsce.

Krystyna Łysiak - Mui Wui Ng (Hongkong) 3:2 (7:11, 7:11, 11:8, 12:10, 11:7)