Tokio 2020 - Kolarstwo torowe: Polki blisko wyścigów medalowych

• Data publikacji: 28.08.2021, 09:27

Dwa polskie tandemy wystartowały w wyścigu indywidualnym na trzy kilometry. Niestety, Dominika Putyra/Ewa Bańkowska i Justyna Kiryła/Aleksandra Tecław nie awansowały do wyścigów finałowych, zajmując piąte i szóste miejsce.

W kwalifikacjach wyścigu indywidualnego na trzy kilometry wystartowało dziewięć duetów, w tym dwa polskie. Niestety, żaden z nich nie wywalczył awansu do wyścigów medalowych. Dominika Putyra i jej pilotka Ewa Bańkowska zajęły piąte miejsce z czasem 3:26,483, przegrywając z czwartymi Belgijkami o sekundę. Justyna Kiryła i Aleksandra Tecław były szóste z wynikiem 3:31,875. W eliminacjach z rekordem świata (3:19,483) najszybsze były Lora Fachie i Corrine Hall. Brytyjki w finale pojechały nieco wolniej - 3:19,560, ale to wystarczyło na zwycięstwo różnicą dwóch sekund z irlandzkim tandemem - Katie-George Dunlevy/Eve McCrystal. Brąz zdobyły Brytyjki - Sophie Unwin i Jenny Holl.

Godzinę przed Lorą Fachie złoty medal zdobył jej mąż, Neil. Reprezentant Wielkiej Brytanii razem ze swoim pilotem Matthew Rothermamem triumfował w wyścigu na czas na kilometr również w kategorii B. Ustanowili oni rekord świata - 58,038. Srebro zdobyli także kolarze z Wysp Brytyjskich - James Ball i Lewis Stewart. Podium uzupełnili Francuzi - Raphael Beaugillet i Francois Pervis. Francuski pilot znany jest z wielu sukcesów w sprincie w zawodach pełnosprawnych kolarzy. W zawodach mieli startować Marcin Polak i Michał Ładosz, ale zmieniło się po podejrzeniu o stosowanie dopingu. Sprint drużynowy drużyn mieszanych w klasie C1 wygrali Brytyjczycy przed Chińczykami i Hiszpanami.