Tokio 2020 – Tenis stołowy: mamy drugie złoto! Niepokonany Patryk Chojnowski!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 29.08.2021, 12:21

Patryk Chojnowski w trzech setach pokonał Francuza Mateo Boheasa i w pięknym stylu wywalczył drugie paraolimpijskie złoto w karierze.

Patryk Chojnowski był faworytem rywalizacji tenisistów stołowych w klasie 10. Polak to mistrz paraolimpijski z Londynu i srebrny medalista z igrzysk w Rio de Janeiro oraz wielokrotny mistrz świata i Europy w tej konkurencji. Przez turniej w Tokio szedł jak burza – w rozegranych do tej pory czterech meczach stracił zaledwie dwa sety.

Finałowym przeciwnikiem Chojnowskiego był tenisista z Francji Mateo Boheas. Francuz to piąty zawodnik poprzednich igrzysk. W Tokio spisywał się bardzo dobrze – w drodze do finału wygrał wszystkie pięć spotkań, a w półfinałowym pojedynku pokonał  Indonezyjczyka Davida Jacobsa 3:2.

Finałowy pojedynek rozpoczął się od wyrównanej gry punkt za punkt. W środkowej fazie inauguracyjnej partii trzypunktowe prowadzenie objął Francuz Boheas (7:4), jednak końcówka tej odsłony należała do Patryka Chojnowskiego. Polak opanował nerwy i od stanu 8:5 dla rywala zdobył serię sześciu punktów z rzędu, wygrywając 11:8. Druga partia od początku toczyła się pod dyktando Chojnowskiego. Nasz zawodnik szybko wypracował sobie kilka punktów przewagi, którą systematycznie powiększał. Efekt? Set zakończony wynikiem 11:5. W trzeciej odsłonie Chojnowski ponownie jako pierwszy objął prowadzenie (6:3), z czasem jednak ambitnie walczący Francuz zaczął odrabiać straty. Reprezentant "Trójkolorowych" doprowadził do remisu 8:8, a przy stanie 10:9 miał w górze piłkę setową. W kluczowym momencie meczu Patryk Chojnowski wybronił się i pięknie skontrował rywala. W konsekwencji to Polak zdobył trzy kolejne punkty i mógł cieszyć się ze zdobycia drugiego złotego medalu paraolimpijskiego w karierze!

Medal Patryka Chojnowskiego to drugie polskie złoto w Tokio, po tytule wywalczonym przez Różę Kozakowską w rzucie maczugą.

Patryk Chojnowski – Mateo Boheas 3:0 (11:8, 11:5,12:10)