Hokej - kwalifikacje IO: Słowacja, Dania i Łotwa pojadą na igrzyska

• Data publikacji: 29.08.2021, 20:55

Znamy już wszystkich uczestników olimpijskiego turnieju w hokeju na lodzie. Za nami bowiem są trzy turnieje kwalifikacyjne, które wygrały reprezentacje Słowacji, Łotwy i Danii.

Grupa D

Polskich kibiców najbardziej interesował turniej w Bratysławie. Grał w nim polski zespół, który nie był faworytem żadnego ze spotkań. Polacy sensacyjnie wygrali 1:0 z Białorusią i mieli szansę na awans do Pekinu. Stracili ją po porażce 1:5 ze Słowacją. Gospodarze turnieju dzień wcześniej z problemami wygrali 2:1 z Austrią. W decydującym o awansie spotkaniu Słowacy zmierzyli się z Białorusinami, którzy wygrywając 5:2 z Austrią, zachowali szansę na zwycięstwo w turnieju. Słowacki zespół otworzył wynik ostatniego meczu turnieju w piątej minucie po trafieniu Petera Cehlarika w przewadze. W drugiej tercji wyrównał Jegor Szarangowicz. Słowacy przeważali, oddawali więcej strzałów, ale nadal był remis, który i tak po 60 minutach dawał im awans. Białoruś na dwie minuty przed końcem zdecydowali się na wycofanie bramkarza i szybko zostali za to ukarani. Zwycięską bramkę do pustej siatki zdobył Libor Hudacek. Tym samym Słowacja awansowała na igrzyska.

Grupa E

Inny turniej rozegrano w Arenie w Rydze. Łotysze rozpoczęli turniej od pewnego zwycięstwa 6:0 z Włochami, kiedy zdobywali po dwie bramki w każdej z tercji. W drugim czwartkowym spotkaniu Francuzi przegrywali 0:2 z Węgrami, ale triumfowali 5:3. Łotwa i Francja wygrali także drugiego dnia, pierwszy zespół 9:0 z Węgrami, a drugi 2:0 z Włochami. Tym samym w decydującym spotkaniu gospodarze zagrali z Trójkolorowymi. Jako pierwsi trafienie zanotowali Łotysze, a dokładnie Roberts Bukarts w 11. minucie. W połowie trzeciej tercji Miks Indrasis trafił na 2:0 w przewadze. Francuzi jeszcze walczyli, gdyż kontaktową bramkę strzelił Stephane da Costa. Do remisu drużyna z Francji nie zdołała doprowadzić. Tym samym podobnie jak w Bratysławie, tak i w Rydze najlepsi byli gospodarze.

Grupa F

Drużyna gospodarzy nie awansowała na igrzyska jedynie na turnieju w Oslo. Norwegia wygrała 4:1 z Koreą Południową i 7:4 ze Słowenią. W decydującym spotkaniu Norwegowie zmierzyli się z Duńczycy, którzy wcześniej pokonali 4:3 Słowenię i 11:1 Koreę Południową. Skandynawski mecz nie obfitował w bramki. Pod koniec drugiej tercji pierwsze trafienie w spotkaniu zanotował Frederik Storm. Sprawę awansu na trzy minuty przed końcem wyjaśnił Nikolaj Ehlers, który trafił na 2:0.

Dania - Słowenia 4:3
Korea Południowa - Norwegia 1:4
Dania - Korea Południowa 11:1
Norwegia - Słowenia 7:4
Słowenia - Korea Południowa 4:1
Norwegia - Dania 0:2