Tokio 2020 - Podnoszenie ciężarów: Marzena Zięba z brązowym medalem

• Dodał: Mateusz Kirpsza
  • Data publikacji: 30.08.2021, 11:12

Podnoszenie ciężarów to jedna z dyscyplin, która przynosi wiele medali Polsce. W poniedziałek drugi medal w tej dyscyplinie wywalczyła Marzena Zięba. Polka zajęła trzecią lokatę w kategorii powyżej 86 kg. Do wyższych pozycji zabrakło jednak dość sporo, lecz przewaga w podniesionym ciężarze nad czwartą zawodniczką wyniosła 5 kg. Jest to drugi brąz po sukcesie Justyny Kozdryk w Tokio.

Oczekiwania przed startem były dość spore, gdyż Marzena Zięba przystępowała do rywalizacji jako faworytka do medalu. Swój start rozpoczęła od 137 kg. Pierwsza próba została zaliczona przez sędziów i Polka wyszła na prowadzenie w konkursie. Wyprzedzić naszą zawodniczkę próbowały Egipcjanka i Meksykanka, które miały już tylko jedno podejście. Obie próbowały podnieść 140 kg, ale na szczęście bezskutecznie. Biało-czerwona w tym momencie mogła już świętować co najmniej brązowy medal igrzysk paraolimpijskich w Tokio. Kolejną próbą Polki było 140 kg, która zostało zaliczone. W trzecim podejściu sztanga ważyła już o 2 kg więcej. Niestety nie udało się zaliczyć tej próby Polce. Poza zasięgiem Biało-czerwonej były Chinka Xuemei Deng oraz Nigeryjka Loveline Obiji. Pierwsza z nich została mistrzynią olimpijską z niesamowitym rezultatem 153 kg. Rekordzistka świata z Nigerii musiała pocieszyć się srebrem, gdyż w najlepszej próbie podniosła sztangę o 6 kg lżejszą niż Chinka.

Brąz wywalczony w Tokio jest drugim medalem igrzysk w karierze Marzeny Zięby. Pięć lat wcześniej w Rio sięgnęła po srebro, przegrywając jedynie z Nigeryjką Obiji. Były to jej czwarte igrzyska paraolimpijskie. Polka choruje na artogrypozę, czyli chorobę uniemożliwiającą jej zginanie kolan i swobodne poruszanie stopami.