Tokio 2020 - Kolarstwo szosowe: Kałuża na najniższym stopniu podium

• Data publikacji: 31.08.2021, 08:56

Na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio rozpoczęła się rywalizacja w kolarstwie szosowym. Dzisiaj odbyły się zawody w jeździe indywidualnej na czas. Najlepiej z kilku reprezentantów Polski zaprezentowała się Renata Kałuża. Polka zdobyła brązowy medal w kategorii H3.

Jazda indywidualna na czas została rozegrana na pagórkowatej trasie na Fuji International Speedway o długości 16 kilometrów. Świetnie pojechała Renata Kałuża. Reprezentantka Polski zajęła trzecie miejsce z czasem 33:50,32. Triumfowała Niemka Annika Zeyen, która była lepsza o ponad minutę od Polki - 32:46,97. Srebrny medal zdobyła Włoszka Francesca Porcellato - 33:30,52. Dla Renaty Kałuży to pierwszy paraolimpijski medal w karierze.

Także w klasie H3 wystartował Rafał Szumiec. Mężczyźni mieli do pokonania 24 kilometry. Polak przejechał dystans w czasie 45:26,77 i uplasował się na dziewiątym miejscu. Medale zdobyli: Walter Ablinger (Austria), Vico Merklein (Niemcy) i Luis Miguel Garcia Marquina (Hiszpania). W klasie H4 do obrony tytułu z Rio de Janeiro przystępował Rafał Wilk. Polskiemu kolarzowi do podium zabrakło dziesięciu sekund. Polak uzyskał czas 40:09,78 i do trzeciego Alexandra Gritscha stracił właśnie 10 sekund. Triumfował Jetze Plat przed Thomasem Fruehwirthem. Krystian Giera zajął siódme miejsce z rezultatem 42:10,59.

Tandemy w klasie B rywalizowały na dystansie 32 kilometrów. Tuż za podium uplasowały się Dominika Putyra i Ewa Bańkowska. Polki uzyskały wynik 49:45,17 i z trzecimi Szwedkami - Louise Jannering i Anną Svaerdstroem przegrały o dziesięć sekund. Złoto wywalczyły Irlandki Katie-George Dunlevy i Eve McCrystal, a srebro Brytyjki Lora Fachie i Corrine Hall. Justyna Kiryła i Aleksandra Tecław zajęły szóstą pozycję z czasem 51:09,21.

Jazda na czas H1-3 kobiet: