Tokio 2020 - Lekkoatletyka: wieczór czwartych miejsc

  • Dodał: Mateusz Kirpsza
  • Data publikacji: 31.08.2021, 14:45

Po udanym poranku i medalu Lucyny Kornobys przyszła pora na sesję wieczorną, do której polscy lekkoatleci przystępowali nie bez szans na pozycje medalowe. W szczególności liczyliśmy na Łukasza Mamczarza oraz Alicję Jeromin. Oboje zajęli miejsca tuż za podium. Pewien niedosyt niewątpliwie pozostał, lecz należy pogratulować naszym zawodnikom pięknej walki, pomimo przeciwności losu. Podsumowanie sesji porannej można przeczytać TUTAJ.

 

Sesję wieczorną rozpoczęli Polacy od startu Anny Trener-Wierciak w skoku w dal w klasie T38. Polka nie należała do faworytek konkurencji i eksperci oceniali szansę zawodniczki na czwartą pozycję. Finalnie zabrakło zaledwie 4 centymetrów do tej lokaty, którą zajęła Rosjanka Aleksandra Nedelko (4.37 m). Biało-czerwona oddała tylko dwie zaliczone próby. Najdalej wylądowała w ostatniej kolejce na odległość 4.33 m, pieczętując piąte miejsce na igrzyskach olimpijskich. Warto przypomnieć, że Anna Trener-Wierciak broniła brązu wywalczonego w Rio. W Brazylii medal dawała odległość 4.54 m, która w stolicy Japonii dalej by była daleka od podium. Całą konkurencję zwyciężyła Węgierka Luca Ekler z poprawionym rekordem świata. Od dziś wynosi on 5.63 metra. 

 

W konkurencjach technicznych mogliśmy się ekscytować występami również innych naszych zawodników. Najbliżej medalu był Łukasz Mamczarz, który zajął lokatę tuż za podium. Rywalizacja toczyła się łeb w łeb, aż do wysokości 1.80 m. Piątka sportowców próbowała zaliczyć tę próbę. Na nasze nieszczęście Polakowi nie udało się trzykrotnie przeskoczyć czysto nad poprzeczką. Również nie podołał temu zadaniu Amerykanin Ezra Frech, ale został sklasyfikowany na piątej lokacie, gdyż miał więcej zrzutek niż Łukasz Mamczarz. Reszta stawki zaliczyła 1.80 i rywalizowała na wyżej zawieszonych poprzeczkach. Po konkursie rzucie maczugą zakończonym bez medalu Maciej Sochal stanął przed kolejną szansą, tym razem w pchnięciu kulą w klasie F32. Konkurencja była niesamowicie mocna i Polak zajął ostatnią pozycję. W najdalszej próbie uzyskał 8.51 m. Ponownie najlepszy okazał się Chińczyk Li Liu z rezultatem 12.97 metra.

 

Na bieżni ponownie zabrakło trochę szczęścia naszym zawodniczkom. Po genialnym półfinale na 100 metrów Alicja Jeromin wzbudziła apetyt na medal wśród kibiców w Polsce. Poprawiony rekord Europy i pewny awans do finału tylko to utwierdził. W finałowym biegu nie wszystko poszło według założeń. Przyczynił się niewątpliwie padający deszcz i mokry tartan. Polka spóźniła dość wyraźnie wyjście z bloków i musiała nadrabiać na dystansie. Na mecie zameldowała się wraz z Amerykanką Deją Young. Przez dłuższy czas sędziowie weryfikowali, która z pań zajmie trzecią pozycję. Finalnie to zawodniczka z USA mogła cieszyć się z medalu. Czas Polki to 12.22 i niewiele zabrakło, aby móc się cieszyć z kolejnego olimpijskiego krążka. Dzielnie o medal walczyła również Justyna Franieczek w biegu na 400 metrów w klasie T20. Polka pobiegła minimalnie wolniej od swojej "życiówki", lecz dało to tylko piątą pozycję (59.14). Podium było poza zasięgiem Biało-czerwonej, gdyż pierwsza trójka przekroczyła metę minimum 2 sekundy szybciej od naszej reprezentantki. Oczy kibiców w szczególności były zwrócone na Amerykankę Breanne Clark, która wyprzedziła znacznie całą stawkę, ustanawiając nowy rekord świata na poziomie 55.18. 

 

WYNIKI

 

Skok w dal kobiet w klasie T38:

1. Luca Ekler (Węgry) 5.63 m WR

2. Margarita Gonczarowa (RPC) 5.29 m

3. Olivia Breen (Wielka Brytania) 4.91 m 

...

5. Anna Trener-Wierciak (Polska) 4.33 m

 

Pchnięcie kulą mężczyzn w klasie F32:

1. Li Liu (Chiny) 12.93 m WR

2. Aleksei Czurkin (RPC) 11.31 m AR

3. Mohammed Al Mashaykhi (Oman) 10.84 m

...

9. Maciej Sochal (Polska) 8.51 m

 

Skok wzwyż mężczyzn w klasie T42/63:

1. Sam Grewe (USA) 1.88 m 

2. Mariyappan Thangavelu (Indie) 1.86 m

3. Sharad Kumar (Indie) 1.83 m 

4. Łukasz Mamczarz (Polska) 1.80 m

 

Bieg na 100 metrów w klasie T46/47:

1. Lisabeli Marina Vera Andrande (Wenezuela) 11.97 (.963)

2. Brittni Mason (USA) 11.97 (.964) 

3. Deja Young (USA) 12.21 

4. Alicja Jeromin (Polska) 12.22

 

Bieg na 400 metrów w klasie T21:

1. Breanna Clark (USA) 55.18 WR

2. Yuliia Szuliar (Ukraina) 56.18 AR

3. Jardenia Felix Barbosa da Silva (Brazylia) 57.43

...

5. Justyna Franieszek (Polska) 59.14

Mateusz Kirpsza – Poinformowani.pl

Mateusz Kirpsza

Pismak nie gardzący żadną formą sportu. Uwielbiający nie tylko aktywność fizyczną, lecz również dobrą rockową muzykę i książkę.