Piłka nożna - el. MŚ: remis Holendrów w Oslo

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 01.09.2021, 22:55

W spotkaniu 4. kolejki eliminacji katarskiego mundialu norwescy piłkarze podejmowali w Oslo reprezentację Holandii. Podopieczni Stale Solbakkena objęli prowadzenie po bramce Erlinga Haalanda. Holendrzy odpowiedzieli trafieniem Davy'ego Klaassena, a mecz zakończył się remisem 1:1 i podziałem punktów.

Konfrontacja na Ullevaal Stadion rozpoczęła trzecią przygodę Louisa van Gaala z holenderską kadrą. Po nieudanych dla drużyny Oranje mistrzostwach Europy doświadczony szkoleniowiec zmienił na stanowisku selekcjonera Franka de Boera. Od początku spotkania rozgrywanego w Oslo goście dłużej utrzymywali się przy piłce, ale nie potrafili zagrozić bramce przeciwników. W 20. minucie po dosyć przypadkowej akcji skandynawska ekipa objęła prowadzenie. Erling Haaland dobrze znalazł się w polu karnym, Virgil van Dijk nie zdążył ze skuteczną interwencją, a Justin Biljow musiał wyciągać piłkę z siatki. Podopieczni Louisa van Gaala mogli błyskawicznie odpowiedzieć, jednak strzał głową Cody'ego Gakpo został zatrzymany przez norweską defensywę.

W kolejnym fragmencie Holendrzy dążyli do zdobycia bramki wyrównującej, ale mieli spore problemy z dobrze zorganizowaną drużyną rywali. W 28. minucie miejscowi groźnie zaatakowali. Po dośrodkowaniu z lewej strony w dogodnej sytuacji znalazł się Mohamed Elyounoussi, lecz nieczysto trafił w piłkę. Niewykorzystana szansa zemściła się na gospodarzach. W 37. minucie Georginio Wijnaldum skutecznie dograł do Davy'ego Klaassena, który precyzyjnym strzałem pokonał norweskiego golkipera. Po pierwszej połowie na tablicy wyników widniał rezultat 1:1.

Od początku drugiej części trwała zacięta walka. Holendrzy prowadzili grę, jednak nie potrafili przełamać obrony rywali. W 53. minucie niezłą okazję miał Virgil van Dijk, lecz norweski bramkarz powstrzymał próbę defensora Liverpoolu. Również Memphis Depay mógł wyprowadzić faworytów na prowadzenie, jednak Andre Hansen zanotował kolejną udaną interwencję. W 64. minucie to gospodarze wyprowadzili szybki atak, który zakończył Erling Haaland. Norweski snajper był bliski zdobycia drugiej bramki, ale piłka po jego strzale uderzyła w słupek i wróciła do gry.

W końcówce holenderski zespół szukał swoich szans po stałych fragmentach gry, jednak norweska defensywa kierowana przez Andre Hansena nie pozwalała rywalom na wiele. Najbliżej szczęścia był Stefan de Vrij, ale piłka po strzale obrońcy Oranje przeszła nad poprzeczką bramki gospodarzy. Żadna z ekip nie potrafiła przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę, a norwesko-holenderska potyczka zakończyła się remisem 1:1. W czterech pierwszych spotkaniach eliminacyjnych obie drużyny zgromadziły po siedem "oczek". Holendrzy plasują się aktualnie na drugim, a Norwegowie na czwartym miejscu w tabeli. Liderem grupy G są Turcy, którzy jak dotąd zdobyli 8 punktów.

W następnym meczu eliminacji mistrzostw świata Norwegia zagra na wyjeździe z Łotwą (4 września, 18:00). Natomiast Holendrzy podejmą Czarnogórców (4 września, 20:45).

Norwegia - Holandia 1:1 (1:1)

Bramki: 20' Haaland - 37' Klaassen

Norwegia: Hansen - Pedersen (59' Ryersen), Strandberg, Hanche-Olsen, Meling - Elyounoussi, Thorsby, Odegaard, Normann (68' Berg), Hauge (59' Daehli) - Haaland.

Holandia: Biljow - Timber (90+2' Dumfries), de Vrij, van Dijk, Blind - Klaassen, Wijnaldum, de Jong - Berghuis (46' Malen), Depay, Gakpo.

Żółte kartki: Elyounoussi, Thorsby, Odegaard - Blind, Dumfries

Sędzia: Szymon Marciniak