Tokio 2020 - kolarstwo szosowe: piąte miejsce Kałuży

• Data publikacji: 01.09.2021, 10:58

Dzisiaj kolarze w handbike'ach rywalizowali w wyścigach ze startu wspólnego. Renata Kałuża po tym, jak zdobyła brązowy medal w jeździe indywidualnej na czas, zajęła piąte miejsce w zmaganiach ze startu wspólnego.

Wyścig o długości 26,4 kilometrów przeznaczony był dla zawodniczek z klas H1-4. Na starcie stanęły jednak tylko kolarki z dwóch ostatnich kategorii, w tym Renata Kałuża (H3). W połowie dystansu Polka razem ze Swietłaną Moszkowicz z Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego miały ponad pół minuty straty do czołówki. Jechały w niej: Holenderka Jennette Jansen, Niemka Annika Zeyen i Amerykanka Alicia Dana. Te trzy zawodniczki walczyły o poszczególne miejsca na podium. Co ciekawe, triumfowała Jansen, czyli zawodniczka z klasy H4. Holenderka wyprzedziła o sześć sekund Zeyen i o dziewięć sekund Danę. Kałuża okazała się na finiszu słabsza od Moszkowicz i zajęła piąte miejsce.

Dwóch Polaków wystartowało w zawodach klasy H4. Rafał Wilk nie ukończył wyścigu. Krystian Giera zajął ósme miejsce ze stratą ponad 19 minut. Rywalizację zdominował Jetze Plat, który triumfował także w czasówce. Holender wyprzedził o prawie sześć minut Thomasa Fruehwirtha. Podium uzupełnił kolejny z Austriaków, Alexander Gritsch. Rafał Szumiec zajął szóste miejsce w rywalizacji w kategorii H3 ze stratą prawie dziesięciu minut. Na finiszu Rusłan Kuzniecow wyprzedził Heinza Freia. Brąz ze stratą 31 sekund wywalczył Walter Ablinger.

Wyścig H1-4 kobiet: