Tokio 2020 - Pływanie: brązowy medal Oliwii Jabłońskiej

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 01.09.2021, 10:43

Oliwia Jabłońska zapewnia reprezentacji Polski pierwszy medal na pływalni olimpijskiej! Polka na swoim koronnym dystansie 400 metrów stylem dowolnym kobiet w kategorii S10 zdobyła brązowy medal. Wyścig wygrała Aurelie Rivard z rekordem świata 4:24,08.

Oliwia Jabłońska na tych igrzyskach startowała na kilku dystansach - najpierw nie przeszła eliminacji 100 metrów stylem dowolnym, gdzie w swoim wyścigu zajęła dopiero 6. miejsce, później w finale 100 metrów stylem motylkowym była 5., jednak to właśnie z wyścigiem na 400 metrów Polka wiązała największe nadzieje na to, by wyłowić medal z wody, a my liczyliśmy, że niezbyt udane dotychczas zawody pływackie wreszcie zostaną ukoronowane olimpijskim medalem.

Od początku wyścigu medalowego Polka trzymała się w czołówce, ale początkowo plasowała się na 4. miejscu. Dopiero w okolicach połowy dystansu nasza reprezentantka przypuściła atak na płynącą przed nią Brytyjkę Zarę Mullooly. Polka pewnie wyprzedziła rywalkę i rozpoczęła pościg za Węgierką Bianką Pap, tego jednak wykonać już się nie dało. Madziarka sięgnęła po srebro, a wyścig czasem 4:24,08 zwyciężyła Kanadyjka Aurelie Rivard. Jabłońska uzyskała czas 4:33,20. Dla Oliwii Jabłońskiej to trzeci paraolimpijski medal w karierze. W Londynie zdobyła srebro na 100 metrów motylkiem, a cztery lata później w Rio de Janeiro brąz na tym samym dystansie.

Ostatnie, ósme miejsce w finale 400 metrów stylem dowolnym w klasie S10, zajął Alan Ogorzałek. Polak pokonał ten dystans w czasie - 4:18.52, tracąc do zwycięzcy prawie 19 sekund. A złoto zdobył Ukrainiec Maksym Krypak, który popłynął poniżej czterech minut - 3:59.62. Nieco lepiej spisał się Alan w eliminacjach, uzyskując w sowim wyścigu trzecie miejsce z czasem - 4:16.60.

Odpadli zaś w kwalifikacjach: na dystansie 100 metrów klasykiem w klasie SB11, Przemysła Drąg. Polak, w swoim starcie dopłynął na ostatniej, szóstej pozycji z rezultatem - 1:32.26, a także Igor Hrehorowicz w rywalizacji 200 metrów stylem zmiennym w klasie SM9, zajmując szóste miejsce z wynikiem - 2:44.39.