Kolarstwo torowe - MŚJ: brąz drużyny sprinterów, błąd sędziów w scratchu

• Data publikacji: 01.09.2021, 21:47

W Kairze zainaugurowano mistrzostwa świata juniorów w kolarstwie torowym. Pierwszego dnia brązowy medal zdobyła drużyna sprinterów. Dużo kontrowersji było w scratchu juniorek.

W stolicy Egiptu rozpoczęły się mistrzostwa świata juniorów. Pierwszego dnia rozdano medale w trzech konkurencjach. Rozegrana została rywalizacja w sprincie drużynowym, ale reprezentanci naszego kraju wystartowali tylko w zawodach juniorów, juniorek zabrakło. Polacy zajęli szóste miejsce w kwalifikacjach z czasem 47,203. W pierwszej rundzie nasz zespół okazał się lepszy od Czechów. Rezultat 46,963 pozwolił na awans do wyścigu o brązowy medal. W nim polska drużyna zmierzyła się z Malezyjczykami. Polacy okazali się lepsi od rywali o ponad dziesiątą część sekundy i stanęli na najniższym stopniu podium. W rywalizacji udział brali: Tomasz Grzesiak, Marcin Marciniak, Mateusz Przymusiński i Radosław Laskowski. W medalowym wyścigu zabrakło ostatniego z nich. W finale Rosjanie pokonali Niemców.

Do dużej kontrowersji doszło w scratchu juniorek. Sędziowie dali znak na ostatnią rundę w nieodpowiednim momencie i tym samym pojawiły się problemy z ustaleniem wyników. Maja Tracka pierwotnie finiszowała na trzecim miejscu i cieszyła się ze zdobycia medalu. Ostatecznie w wynikach na stronie internetowej Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) jej nazwisko widnieje dopiero na dziewiątej pozycji. Medale zdobyły Niemka Jette Simon, Belgijka Marith Vanhove i Włoszka Valentina Basilico. Polski zespół złożył protest.

Rozpoczęła się rywalizacja w wyścigach drużynowych. Olga Wankiewicz, Wiktoria Milda, Tamara Szalińska i Anna Długas w kwalifikacjach uzyskały czwarty czas - 4:43,249. W pierwszej rundzie Polki pojadą z najlepszymi w eliminacjach Rosjankami. Również na czwartej pozycji w kwalifikacjach uplasowali się Piotr Maślak, Dominik Ratajczak, Kamil Dolak i Jakub Lewandowski (4:14,697). W pierwszej rundzie nasza drużyna wyraźnie przegrała z Włochami, a wynik 4:18,216 nie pozwolił na awans do wyścigu o brązowy medal.