Koszykówka - Superpuchar Polski: pierwsze trofeum dla Zastalu Zielona Góra
Andrzej Romański/Energa Basket Liga

• Dodał: Piotr Ziąbka
  • Data publikacji: 01.09.2021, 22:13

Finał Superpucharu Polski był meczem rozpoczynającym koszykarski sezon 2021/22 w naszym kraju. W tym spotkaniu zmierzyli się zwycięzcy Energa Basket Ligi - Stal Ostrów Wielkopolski oraz zdobywcy pucharu - Zastal Zielona Góra. Lepsi okazali się być koszykarze z Zielonej Góry, a do zwycięstwa poprowadził ich Devoe Joseph - zdobywca 22 punktów.

Od samego początku mecz był bardzo wyrównany, a żadnej z drużyn nie udawało się uciec na dystans większy niż pięć punktów. Drużyna Zastalu wygrała pierwszą kwartę 17:14, a ich najlepszym punktującym w tej części gry był ich nowy/stary zawodnik - Tony Meier. Dla Stali cztery punkty w ciągu pierwszych 10 minut gry zdobył James Palmer Jr.

Kolejne 10 minut gry pozwoliło zielonogórzanom minimalne powiększyć, ale zaledwie o jedno oczko, a to było możliwe dzięki dobrej dyspozycji zawodników obwodowych z dystansu. Za trzy punkty trafiali: Branden Frazier, Devoe Joseph oraz Nemanja Nenadić. Ciężar gry po stronie Stali przed przerwą brali na siebie: James Florence, Palmer Jr. i Michael Young. Po 20 minutach wyrównanej rywalizacji Zastal Zielona Góra prowadził 36:32.

Jak najszybciej po przerwie straty odrobić chcieli koszykarze Stali, ale to Jarosław Zyskowski trafił do kosza jako pierwszy. Potem Stal zanotowała mały serial punktowy 8:2, po którym tracili zaledwie jeden punkt do Zastalu. Taki cios zmotywował drużynę z Zielonej Góry do odpowiedzi. Dobre minuty Josepha i Zyskowskiego pozwoliły trenerowi Vidinowi po raz kolejny kwartę rozstrzygnąć na swoją korzyść.

W ostatniej kwarcie jako pierwszy trafił do kosza Young, ale na odpowiedź Zastalu nie trzeba było długo czekać. Akcje Nenadicia i Jospeha przyniosły serial punktowy 9:0 i szkoleniowiec Stali - Igor Milicić musiał poprosić o przerwę. Ta zagrywka taktyczna nie przyniosła jednak oczekiwanego efektu, gdyż rywale powiększali swoją przewagę i pewnie zmierzali po pierwsze trofeum w tym sezonie. Ostatecznie Zastal Zielona Góra pokonał Stal Ostrów : i zdobył Superpuchar Polski.

Trener Stali - Igor Milicić powiedział, że wynik nie odzwierciedla tego, co działo się na boisku. Przyznał, że rywal był lepszy, miał przewagę i wygrał zasłużenie oraz pogratulował zwycięstwa. Zdaniem Milicicia kluczowym jest lepsza walka o zbiórki na tablicach.

Szkoleniowiec Zastalu - Oliver Vidin od pozdrowienia kibiców. Przyznał, że był to dla nich bardzo dobry mecz, a zwycięstwo zadedykował byłemu trenerowi Zastalu - Żanowi Tabakowi. Vidin powiedział, że ufa swojej drużynie i dziś wygrali dzięki większej determinacji w dążeniu do zwycięstwa. Trener przyznał też, że jego zespół nie zagrał tak, jak on chce żeby to wyglądało w dłuższej perspektywie, ale na obecną chwilę jest zadowolony z postawy drużyny.

Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski – Enea BC Zastal Zielona Góra 69:84 (14:17, 18:19, 22:23, 15:25)

Stal Ostrów Wielkopolski: Young 16, Palmer Jr. 15, Florence 10, Drechsel 8, Mantzaris 6, Wadowski 5, Kulig 5, Wojciechowski 2, Andersson 2, Mokros 0, Załucki 0.

Zastal Zielona Góra: Joseph 22, Zyskowski 18, Nenadić 14, Meier 8, Frazier 8, Brembly 6, Apić 6, Sulima 2, Mazurczak 0.

Piotr Ziąbka – Poinformowani.pl

Piotr Ziąbka

Student Finansów i Rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. 10 lat zawodowego pływania za mną. Prywatnie kibic piłki nożnej, koszykówki i skoków narciarskich.