Igrzyska Paraolimpijskie - 3 września [zapis relacji]
fot.: Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Igrzyska Paraolimpijskie - 3 września [zapis relacji]

  • Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 03.09.2021, 14:50

W piątek na igrzyskach paraolimpijskich w rolach głównych wystąpią tenisistki stołowe - Karolina Pęk i Natalia Partyka, które powalczą o złoty medal w rywalizacji drużynowej. Ciekawie zapowiadają się również zmagania na stadionie lekkoatletycznym, gdzie Polaków zobaczymy aż w pięciu finałach. Medalu możemy być już pewni, jednak mamy nadzieję, że na jednym się nie skończy. Kibicujcie Biało-Czerwonym razem z nami!

Relacja na żywo

To już koniec polskich akcentów w dzisiejszych paraolimpijskich zmaganiach. To był wspaniały dzień obfitujący w medale. Dziękujemy i zapraszamy jutro!

Lekkoatletyka - To koniec walki o medal! Polak nie pobija odległości z trzeciej próby i plasuje się na miejscu czwartym. Do końca rywalizacji jeszcze dwóch zawodników, więc Rokicki skończy w najgorszym wypadku na miejscu szóstym.

Lekkoatletyka - Po czterech próbach Janusz Rokicki zajmuje miejsce czwarte z wynikiem 13.53.

Lekkoatletyka - Na arenie pojawił się już Janusz Rokicki, który rozpoczyna swoją pierwszą próbę. Na prowadzeniu jest Brazylijczyk Marco Aurelio Borges, który uzyskał odległość 14.85 metra.

Lekkoatletyka - Swoje próby ukończyło już 10 kulomiotów, a na prowadzeniu znajduje się obecnie Syryjczyk Mohamad Mohamad, który uzyskał odległość 14.21 metra. Już za niedługo na arenie pojawi się Janusz Rokicki.

Lekkoatletyka - To koniec zmagań Krzysztofa Ciukszy. Polak dobiega do mety ostatni z czasem 12.84 i nie kwalifikuje się do finału w biegu na 100 metrów.

Lekkoatletyka - Michał Kotkowski dobiega jako trzeci do mety z czasem 23.29 i zyskuje awans do finału! Za 5 minut na torze pojawi się Krzysztof Ciuksza, który wystartuje w eliminacjach w biegu na 100m.

Lekkoatletyka - Rozpoczynamy eliminacje w biegu na 200 m w kat. T37, w których wystartuje Michał Kotkowski.

Lekkoatletyka - Mamy złoto dla Polski w skoku w dal! Karolina Kucharczyk oddaje w szóstej próbie skok o długości 5.79 metra. Nikt nie jest w stanie pokonać ustanowionego przez nią rekordu paraolimpijskiego - 6.03 metra.

Lekkoatletyka - Siódmy z kulomiotów nareszcie pokonuje prowadzącego od samego początku Odilova. Soman Rana uzyskuje wynik 13.81, o ponad dwa metry lepszy od wyniku reprezentanta Uzbekistanu.

Lekkoatletyka - Karolina Kucharczyk nie zatrzymuje się na odległości z drugiej próby! Polka uzyskuje odległość 6,03 metra pobijając swój rekord paraolimpijski z 2012 roku. Druga Aleksandra Ruchkina ma ponad pół metra straty do liderki.

Lekkoatletyka - Trwają zmagania kulomiotów. Po ukończeniu prób przez trzech z nich na prowadzeniu jest reprezentant Uzbekistanu - Yorkinbek Odilov. Janusz Rokicki startuje z numerem 13., więc musimy jeszcze chwilę na niego poczekać.

Lekkoatletyka - Trzecia próba Polki nieco słabsza, a 5,80 metra ale wciąż ma półmetrową przewagę nad Rosjanką.

Lekkoatletyka - Fenomenalna jest Karolina Kucharczyk! Polka wyrównała rekord paraolimpijski z 2012 roku, który sama ustanowiła, a to dopiero jej druga próba z sześciu!

Lekkoatletyka - Trwa ceremonia wręczenia medali dla skoczków wzwyż. Brązowy medal odebrał właśnie Maciej Lepiato!

Lekkoatletyka - W pchnięciu kulą póki co obserwujemy dwóch zawodników - reprezentantów Kongo oraz Uzbekistanu. Ten drugi już wykonał wszystkie swoje próby, natomiast pierwszemu zostały jeszcze dwie. Obaj pobili swoje rekordy życiowe.

Lekkoatletyka - Już w pierwszej próbie Karolina Kucharczyk skacze daleko i wyprzedza rywalki! 5,87 metra to wynik Polki, a druga Chorwatka skoczyła krócej o pół metra.

Lekkoatletyka - Panie rozpoczęły już rywalizację, a za chwilę dołączą do nich kulomioci. Wśród finalistów jest Janusz Rokicki. W tym sezonie najdalej pchał na 13,90 metra, ale może uda mu się poprawić ten wynik?

Lekkoatletyka - Już za moment na stadion wkracza Królowa Sportu! W finale skoku w dal wystąpi Karolina Kucharczyk, która może dać nam duże powody do radości. Trzymamy kciuki!

Polski sport lekkoatletyką stoi i to widać! Tak cieszył się Maciej Lepiato z brązowego krążka w skoku wzwyż :)

Danielle Doris najpierw pobiła rekord świata w eliminacjach,a teraz... poprawiła swój własny rekord w finale!

Aktualnie trwają walki o medale w kilku dyscyplinach. W Tokio odbywają się właśnie m.in. finały tenisowego debla czy decydujące mecze w tenisie stołowym. Polaków zobaczymy znów dopiero około godziny 12:00, kiedy ruszy wieczorna sesja lekkoatletyczna.

Tenis stołowy - Za moment rozpocznie się kolejny bój o złoty medal w tenisie stołowym, tym razem drużynowo, ale w klasach 1-2. Tu niestety zabraknie Polaków - Tomasz Jakimczuk i Rafał Czuper przegrali bowiem w półfinale właśnie z Koreą Południową, która teraz powalczy o mistrzostwo paraolimpijskie.

Pływanie - Najlepszy w tym wyścigu okazał się Ukrainiec Maksym Krypak, który dodatkowo ustanowił nowy rekord paraolimpijski - 2:05,68.

Pływanie - Pierwszy, i jedyny polski finał pływacki za nami. Reprezentujący Polskę Alan Ogorzałek zakończył swój występ na szóstej pozycji w stylu zmiennym kategorii SM10. Polak przepłynął 200 metrów z czasem 2:18,97.

Z tego miejsca warto podziękować paraolimpijczykom, że dzięki nim możemy słyszeć pięknego Mazurka w stolicy Japonii :)

Nasze Złotko! :) Występ Natalii Partyki w finale to zdecydowanie najlepszy moment dzisiejszego olimpijskiego dnia.

Kolarstwo szosowe - Na szóstej pozycji igrzyska paraolimpijskie w klasie B kończy Dominika Putyra, pilotowana przez Ewę Bańskowską. Również wielkie brawa dla naszej drugiej załogi!

Kolarstwo szosowe - Tuż za podium, jednak ze stratą 3 minut i 29 sekund do zwyciężczyni, melduje się Justyna Kiryła. Wielkie brawa dla reprezentantki Polski, jak i jej pilotki - Aleksandry Tecław.

Kolarstwo szosowe - Katie-George Dunlevy wraz z pilotką Eve McCrystal złotymi medalistkami wyścigu klasy B! Tuż za plecami Irlandki, w walce o srebrny medal, na sprinterskim finiszu lepsza Sophie Brinwin. Brytyjka wyprzedziła Louise Jannering ze Szwecji.

Kolarstwo szosowe - Na punkcie pomiaru czasu usytuowanym na 79. kilometrze zameldowała się także Dominika Putyra. Druga z biało-czerwonych zamyka stawkę ze stratą ponad pięciu minut.

Kolarstwo szosowe - 13 kilometrów do mety wyścigu klasy B i prawdopodobnie znamy już medalistki wyścigu. Jedyną zagadką jest ostateczna kolejność na mecie. Niestety poza pierwszą trójką znajdują się Polki. Justyna Kiryła, która od dłuższego czasu współpracuje z Lorą Fachie, wyraźnie osłabła. Minuta i 49 sekund straty, raczej przekreśla zawodniczki na walkę o medale.

Kolarstwo szosowe - Niesamowity zryw Justyny Kiryły! Polka razem z Brytyjką Lorą Fachie, są tuż za plecami czołowej trójki. 13 sekund - taka jest różnica między grupą liderek, a dwoma goniącymi. Niestety, coraz więcej do najlepszych traci Dominika Putyra. Druga reprezentantka Polski ze stratą ponad 3 minut, nadal na szóstej pozycji.

Kolarstwo szosowe - Niestety na kolejnym 13-kilometrowym odcinku dystans straciła Justyna Kiryła. Polka aktualnie na 4. miejscu, ze stratą ponad minuty do czołowej trójki. Druga reprezentantka biało-czerwonych, Dominika Putyra obecnie na szóstej pozycji, ze stratą 2 minut i 14 sekund do liderek wyścigu.

Kolarstwo szosowe - Na czele grupy cztery zawodniczki, które prawdopodobnie rozstrzygną między sobą walkę o medale. Grupą liderek przewodzi obecnie Justyna Kiryła. Niestety ze stratą blisko 40 sekund, na piątej lokacie, plasuje się Dominika Putyra. Do mety pozostało ponad 40 kilometrów.

Kolarstwo szosowe - Trwa właśnie rywalizacja w klasie B z udziałem dwóch reprezentantek Polski - Justyny Kiryło, którą pilotuje Aleksandra Tecław oraz Dominiki Putyry z pilotem Ewą Bańkowską.

Łucznictwo - W rozgrywce 1/16 rywalizacji Łukasz Ciszek (klasa ST) przegrał pojedynek z reprezentantem Turcji Sadikiem Savasem w stosunku 6:4 i pożegnał się z turniejem.

Badminton - Bartłomiej Mróz (klasa SU5) niestety przegrał swój ostatni pojedynek w grupie z Anrimusthim Dheva 0:2. Reprezentant Indonezji był wyraźnie lepszy i pokonał naszego reprezentanta w stosunku 21:17 i 21:7. Tym samym Polak zakończył rywalizację na igrzyskach z bilansem trzech porażek.

Kajakarstwo - Mateusz Surwiło w finale B sprintu kajakowego klasy KL3 zajął drugą pozycję. Tym samym Polak zakończył całe zmagania na 10. miejscu.

Lekkoatletyka - Medalowy dorobek Biało-Czerwonych o kolejny brąz powiększył też Maciej Lepiato! Polakowi, który startował w skoku wzwyż w klasie T44 nie udało się obronić złotego krążka sprzed pięciu lat, ale wysokość 2,04 m wystarczyła na brąz. Naszego reprezentanta wyprzedzili tylko złoty Jonathan Broom-Edwards i srebrny Kumar Praveen.

Lekkoatletyka - Barbara Bieganowska-Zając z kolejnym tytułem mistrzyni olimpijskiej! Polka zwyciężyła finałowy bieg na 1500 metrów w klasie T20 i z czasem 4:27,84 sięgnęła po złoto. To już czwarty złoty krążek naszej mistrzyni. Za Polką finiszowały Ukrainka Ludmiła Danilina oraz Brytyjka Hannah Taunton.

Lekkoatletyka - W finale biegu na 1500 metrów klasy T20 wystąpił Daniel Pek. Polak zakończył rywalizację na siódmej pozycji z najlepszym czasem w sezonie - 4:01,00. Tytuł mistrza olimpijskiego wywalczył Owen Miller z Wielkiej Brytanii.

Kajakarstwo - W półfinale sprintu klasy KL3 mogliśmy oglądać Mateusza Surwiło. Polak zajął czwartą pozycję w swojej serii i tym samym powalczy w finale B.

Tenis stołowy - MAMY ZŁOTO! Natalia Partyka i Karolina Pęk pokonały w finale rywalizacji drużynowej reprezentantki Australii - Qian Yang i Li Na Lei i zostały mistrzyniami olimpijskimi! Polki najpierw po bardzo wyrównanym pojedynku wygrały debla 3:2, a następnie Natalia Partyka zrewanżowała się Qian Yang za porażkę w rywalizacji indywidualnej i zwyciężyła cały mecz 3:0. Tym samym kolejne spotkanie nie było konieczne, a Polki mogły cieszyć się ze zwycięstwa 2:0 i złotego krążka.

Pływanie - Sztuka awansu do finału nie udała się niestety Michałowi Golusowi (klasa S8), który w swoim wyścigu eliminacyjnym na 100 metrów stylem motylkowym zajął siódme miejsce.

Pływanie - Na dystansie 200 metrów stylem zmiennym miała wystąpić też Oliwia Jabłońska (SM10), ale Polka zrezygnowała ze startu.

Pływanie - W eliminacyjnym wyścigu na 200 metrów stylem zmiennym wystąpił Alan Ogorzałek (klasa SM10). Polak w swojej serii zajął czwarte miejsce i awansował do finału z czasem 2:22,79. Finał z udziałem naszego reprezentanta odbędzie się o godzinie 10:00.

Jakie informacje wczesnym rankiem dopłyną do nas z Tokio? Odpowiedź na to pytanie poznamy już niedługo, a pierwszy meldunek paraolimpijski pojawi się około 6:30.

Kinga Filipek – Poinformowani.pl

Kinga Filipek

Amatorka biegania i pisania, studentka zarządzania w sporcie. Na portalu najczęściej znajdziecie mnie w działach siatkówki, skoków narciarskich, lekkoatletyki i łyżwiarstwa.