Tokio 2020 - Lekkoatletyka: Renata Śliwińska ze złotym medalem!

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 04.09.2021, 06:16

Podczas przedostatniego dnia igrzysk paraolimpijskich w Tokio fantastycznie zaprezentowała się Renata Śliwińska. Nasza reprezentantka w pchnięciu kulą w kategorii F40 zdobyła złoty medal, bijąc przy tym rekord paraolimpijski.

Renata Śliwińska już przed konkursem była jedną z faworytek do złota. Polka z wynikiem 9,11 metra jest rekordzistką świata. Swoją dominację Śliwińska potwierdziła już w pierwszej próbie, gdy uzyskała wynik 8,67 metra, co już było nowym rekordem paraolimpijskim. W następnych seriach Polka wciąż pchała bardzo dobrze, a konkurs zwieńczyła poprawieniem rezultatem z pierwszej serii. W ostatniej swojej próbie Renata Śliwińska pchnęła kulę na odległość 8,75 metra, śrubując swój rekord paraolimpijski. Przed konkursem najlepszy wynik w historii paraigrzysk osiągnęła Lauritta Onye. Nigeryjka w Rio de Janeiro uzyskała wynik 8,40 metra, natomiast w Tokio musiała zadowolić się brązowym medalem. Śliwińską i Onyę na podium przedzieliła Nourhein Belhaj Salem z Tunezji.

W sesji porannej w pchnięciu kulą w klasie F34 Tomasz Pauliński uplasował się tuż za podium. Nasz reprezentant w swojej najlepszej, pierwszej próbie osiągnął rezultat 11,09 metra, co było jego najlepszym wynikiem w sezonie, jednak to nie wystarczyło do medalu. Do trzeciego Abdulrahmana Abdulqadira Fiqi Polakowi zabrakło 27 centymetrów. Złoty medal zdobył Ahmad Hindi, którzy wynikiem 12,25 metra poprawił swój rekord świata z 2019 roku. Srebro przypadło Azeddine Nouiriemu.

Natomiast w finale mężczyzn na 200 metrów w kategorii T37 mieliśmy okazję oglądać Michała Kotkowskiego. Polski sprinter czasem 23,12 s pobił swój rekord życiowy, co dało mu piątą lokatę. Złoty medal wywalczył Nick Mayhugh. Amerykanin znakomicie się zaprezentował i pobił rekord świata rezultatem 21,91 s, będąc tym samym pierwszym paraolimpijczykiem w tej klasie, który przekroczył granicę 22 sekund. Srebro wywalczył Andrei Wdowin, a brąz Ricardo Gomes de Mendonca.

W eliminacjach biegu na 200 metrów kobiet w klasie T47 wystartowała Alicja Jeromin. Nasza reprezentantka startowała już w pierwszym biegu i pewnie uzyskała awans do finału z wynikiem 25,06 sekundy, co było ogólnie drugim czasem eliminacji oraz nowym rekordem Europy. Lepsza od Jeromin była tylko Lisbeli Marina Vera Andrade z Wenezueli.