Tenis - US Open: mistrzyni za burtą, sensacyjny Tsitsipas
KeatingMedia.com.au

• Dodał: Seweryn Czernek
  • Data publikacji: 04.09.2021, 11:43

Kolejny dzień na kortach US Open przyniósł kilka zaskakujących rezultatów. W turnieju pań ze zmaganiami pożegnała się broniąca tytułu Naomi Osaka, ulegając Leyli Fernandez po niezwykle wyrównanym meczu. Sensacyjną porażkę poniósł także Stefanos Tsitsipas, który po ponad 4-godzinnej walce musiał uznać wyższość młodej gwiazdy tenisa, Carlosa Alcaraza.

Już przed spotkaniem Osaki i Fernandez można było spodziewać się dobrego pojedynku, bowiem Kanadyjka coraz odważniej puka do światowej czołówki. Cała pierwsza partia upływała pod znakiem utrzymywanych podań przez obie zawodniczki, jednak kluczowe przełamanie zanotowała w jedenastym gemie Osaka, wygrywając 5:7. Również drugi set był niezwykle wyrównany i mało brakowało, a miałby identyczny przebieg do poprzedniego. Japonka ponownie przełamała rywalkę pod koniec odsłony, ale Fernandez po chwili odrobiła stratę, by doprowadzić do tiebreaka. W nim kanadyjska zawodniczka zdominowała turniejową "trójkę", wygrywając 7-2 i wyrównując stan rywalizacji. Rozpędzona Kanadyjka już na otwarcie decydującej odsłony przełamała obrończynię tytułu, co okazało się kluczowe dla losów tego spotkania. Kolejne gemy na swoim koncie zapisywały bowiem podające, co pozwoliło Fernandez zwyciężyć w tej partii 6:4 i wyrzucić z turnieju Osakę.

Równie zacięte boje stoczyły Simona Halep i Angelique Kerber. Rumunka spędziła na korcie prawie 2,5 godziny, by po ciężkim spotkaniu pokonać w trzech setach finalistkę turnieju olimpijskiego, Elenę Rybakinę. Szczególnie wyrównany był pierwszy set, wygrany po tiebreaku przez Halep po rozegraniu aż 24 punktów. W starciu byłych mistrzyń lepsza z kolei okazał się Kerber, odrabiając stratę seta i pokonując Sloane Stephens 5:7 6:2 6:3. Niemka potwierdza tym samym swoją dobrą dyspozycję w tym sezonie. Swój zwycięski rajd w pierwszym występie w głównej drabince za oceanem kontynuuje także Barbora Krejcikova, która odprawiła Kamillę Rachimową 6:4 6:2.

Niebywałe widowisko w męskim turnieju zaprezentowali Stefanos Tsitsipas i Carlos Alcaraz. Choć faworytem był Grek, pierwszą partię na swoim koncie zapisał młody hiszpański talent, szybko odskakując na 4:0 z dwoma przełamaniami i finalnie wygrywając 6:3. Turniejowa "trójka" szybko wyrównała stan rywalizacji, zwyciężając 4:6, jednak po bardzo wyrównanym trzecim secie i jednostronnym tiebreaku na prowadzenie powrócił Alcaraz. Podrażniony Grek nie dał rywalowi żadnych szans w kolejnej odsłonie, wygrywając ją do zera. Decydujący set ponownie przyniósł z kolei wyrównaną grę z obu stron siatki, co doprowadziło do kolejnego w tym spotkaniu tiebreaka. Lepszy w nim, a zarazem w całym pojedynku, był Hiszpan, wygrywając 7-5 i sensacyjnie eliminując rywala ze światowej czołówki.

Awans do kolejnej rundy bez problemu wywalczyła turniejowa "dwójka", Danił Miedwiediew. Rosjanin w trzech setach rozprawił się z Pablo Andujarem-Albą, pokonując Hiszpana 6:0 6:4 6:3. Ogromnych emocji dostarczyły z kolei dwa ostatnie pojedynki w męskim turnieju. Pięciosetowy pojedynek rozegrali Felix Auger-Aliassime i Roberto Bautista-Agut. Choć pierwsze dwie partie na swoim koncie zapisał Kanadyjczyk, rywal zdołał odrobić straty i doprowadzić do decydującej partii. W niej górą ponownie był Auger-Aliassime, wygrywając finalnie po prawie 4-godzinnej batalii 6:3 6:4 4:6 3:6 6:3. Bardzo wyrównane było też starcie Andrieja Rublowa z Francesem Tiafoe. Panowie naprzemiennie zapisywali na swoim koncie poszczególne odsłony, a ostatecznie zwycięstwo na swoim koncie zapisał Amerykanin. Faworyt gospodarzy zwyciężył 4:6 6:3 7:6(6) 4:6 6:1, wyrzucając za burtę turniejową "piątkę".

Wybrane wyniki:

Leylah Annie Fernandez (CAN) - Naomi Osaka (JPN) [3] 5:7 7:6(2) 6:4

Simona Halep (ROU) [12] - Elena Rybakina (KAZ) [19] 7:6(11) 4:6 6:3

Angelique Kerber (GER) [16] - Sloane Stephens (USA) 5:7 6:2 6:3

Barbora Krejcikova (CZE) [8] - Kamilla Rachimowa (RUS) 6:4 6:2

Carlos Alcaraz (ESP) - Stefanos Tsitsipas (GRE) [3] 6:3 4:6 7:6(2) 0:6 7:6(5)

Danił Miedwiediew (RUS) [2] - Pablo Andujar-Alba (ESP) 6:0 6:4 6:3

Felix Auger-Aliassime (CAN) [12] - Roberto Bautista-Agut (ESP) [18] 6:3 6:4 4:6 3:6 6:3

Frances Tiafoe (USA) - Andriej Rublow (RUS) [5] 4:6 6:3 7:6(6) 4:6 6:1

Seweryn Czernek

O igrzyskach piszę od niedawna, ale z igrzyskami jestem już od wielu lat. Dziennikarz z wykształcenia i pasji. Fanatyk wielu dyscyplin, a w Poinformowanych zajmuję się siatkówką, biathlonem, biegami narciarskimi, tenisem oraz podnoszeniem ciężarów.